لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۰

اختلاف دونالد ترامپ با پل رایان و مک کین


سه ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری هشتم نوامبر آمریکا، دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه حاضر نیست از ایراد سخنرانی و موضعگیری جنجالی پرهیز کند. این امر نه تنها موجب سرخوردگی اعضای ارشد حزب جمهوریخواه شده، بلکه به برخی از نیروهای ستاد انتخاباتی او نیز سرایت کرده است.

آقای ترامپ در جدیدترین موضع گیری جنجالی خود حاضر نشده از نامزدی پل رایان رییس مجلس نمایندگان، و همچنین سناتور ارشد جان مک کین در انتخابات راهیابی مجدد به کنگره حمایت کند.

وی در گفتگو با روزنامه واشنگتن پست گفت هنوز به جمع بندی حمایت از آقای رایان نرسیده است. این همان جمله ای است که پل رایان در اولین واکنش به اعلام حمایت از آقای ترامپ به خبرنگاران گفته بود.

نامزد حزب جمهوریخواه همچنین در گفتگو با شبکه خبری فاکس نیوز در مورد حمایت از سناتور مک کین که رقیب انتخاباتی آقای اوباما در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ بود، گفت از آقای مک کین حمایت نخواهد کرد.

پیشتر آقای ترامپ در مورد دوره اسارت جنگی آقای مک کین در جنگ ویتنام موضعگیری جنجالی اتخاذ کرده بود.

موضعگیری دونالد ترامپ درباره دو تن از رهبران حزب جمهوریخواه در حالی مطرح می شود که هنوز ماجرای رویارویی او با خانواده خان، که فرزندشان را در جنگ عراق از دست داده اند، تمام نشده و به نوشته روزنامه نیویورک تایمز آقای ترامپ پنج بار از سربازگیری اجباری گذشته فرار کرده بود.

در کنار این رویدادها، روز سه شنبه یکی از کهنه سربازان از ترامپ حمایت کرد تا کمی از فشارها بر او کم شود.

ترامپ سه شنبه گفت: "یک مردی پیشم آمد و به من این مدال قلب ارغوانی شجاعت را داد. من در تعجب گفتم که این کار بزرگی است. من همواره می خواستم که چنین مدالی را دریافت کنم. اما این روش بسیار آسانتر است."

روز گذشته، خانم مگ ویتمن، یکی از حامیان بزرگ مالی حزب جمهوریخواه و مدیر عامل غول فناوری رایانه ای هیولت پاکارد، به روزنامه نیویورک تایمز گفت که به هیلاری کلینتون رای خواهد داد و به دموکرات ها برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری کمک مالی خواهد کرد، زیرا نمی خواهد به گفته او "یک عوام فریب" به کاخ سفید راه یابد.

حمایت یک جمهوریخواه از کلینتون و انتقادات اوباما

همچنین ریچارد هانا عضو مجلس نمایندگان از ایالت نیویورک به عنوان اولین جمهوریخواه در انتخابات کنونی، اعلام کرد که به نامزد حزب دموکرات رای خواهد داد، زیرا دونالد ترامپ برای فرماندهی کل قوا آمریکا مناسب نیست.

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده نیز روز گذشته بار دیگر به نامناسب بودن دونالد ترامپ برای کسب مقام ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: "به نظرم نامزد جمهوریخواهان برای ریاست جمهوری نامناسب است. من با رامنی و مک کین اختلافات دیدگاه داشتیم، اما هیچگاه فکر نکردم که توان کار ریاست جمهوری را نداشته باشند."

جان هاروود، روزنامه نگار نیویورک تایمز در حساب توئیتری خود نوشت که یکی از نزدیکان پال مانافورت مدیر ستاد انتخاباتی آقای ترامپ، به او گفته که آقای مانافورت دیگر با آقای ترامپ بحث نمی کند، فقط به او ایمیل می زند و روحیه کارمندان ستاد آقای ترامپ بسیار پایین متمایل به خودکشی است.

در نظر سنجی های روز چهارشنبه و سه شنبه، هیلاری کلینتون با فاصله سه تا هشت درصدی را رقیبش دونالد ترامپ پیش افتاده است.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG