لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۹

جنگ لفظی ترامپ و خان ادامه دارد؛ گفت و گوی اختصاصی خضر خان با صدای آمریکا


خضر و غزاله خان، پدر و مادر همایون خان سرباز مسلمان آمریکایی که در سال ۲۰۰۴ در بغداد کشته شد.
خضر و غزاله خان، پدر و مادر همایون خان سرباز مسلمان آمریکایی که در سال ۲۰۰۴ در بغداد کشته شد.

پدر سرباز مسلمان آمریکایی که در جنگ کشته شده، روز دوشنبه در ادامه جدال لفظی با دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا به بخش فارسی صدای آمریکا گفت "نظرهای دونالد ترامپ ارزشی ندارد."

خضر خان در دامه گفت: "ترامپ سعی دارد بر اشتباهش سرپوش بگذارد زیرا رهبری جمهوریخواهان تغییر کرده و آنها اصرار دارند که او رفتارش را تصیح کند. این همان تأثیری است که ما خواهان آن بودیم. تأثیری نه تنها برای مسلمانان یا پاکستانیها یا ایرانیهای مسلمان یا ایرانیهای آمریکائی، بلکه هدف این بود که بر موقعیت تمامی مهاجران تأثیرگذار باشد...مهاجرانی که با دست خالی می آیند و به کسب و کار می پردازند و خدمت می کنند. الحمدلله به نتیجه رسیدیم."

ماجرای جنگ لفظی خان و ترامپ چیست؟

فرزند خانواده خان، همایون خان، در سال ۲۰۰۴ در بغداد کشته شد. والدین او هفته گذشته در کنوانسیون ملی حزب دموکرات حاضر شدند و در سخنانی، پیشنهاد ترامپ برای منع موقت ورود مسلمانان به ایالات متحده را مورد انتقاد قرار دادند.

خضر خان روز دوشنبه در یک مصاحبه زنده با شبکه خبری سی ان ان نیز گفت وقت آن است که "مسلمانان خوب دست به دست هم دهند."

خضر خان این سخنان را در حالی ایراد کرد که همزمان با مصاحبه زنده او، دونالد ترامپ او را در توییتر هدف حمله قرار داده بود.

او در این مصاحبه از ترامپ انتقاد کرد و همزمان خواستار اتحاد و همبستگی شد. او بر لزوم کار با جوامع مسلمان آمریکایی در مبارزه با افراط گرایی تاکید کرد و نظرات ترامپ را در این زمینه مورد انتقاد قرار داد.

خضرخان گفت: "ما رهبری در این کشور می خواهیم که ما را متحد کند، نه این که با اظهارات خود به ما بی احترامی کند. نظرات این کمپین به من حس خوب نمی دهد."

خان همچنین گفت به دنبال جدال لفظی وی با ترامپ، حمایت فراوانی را از "جمهوریخواهان شناخته شده" دریافت کرده که در پیام های ایمیلی خود به وی، اظهارات ترامپ را نکوهش کرده اند.

خان و همسرش همچنین گفتند که به دنبال نزاع با ترامپ نیستند و گفتند می خواهند حریم خصوصی شان حفظ شود.

او در پاسخ به توییت ترامپ گفت: "من حرف صحیح را زدم و روش او در پاسخ دادن درست نبود. اظهارات او باعث این جنجال شد."

خضر خان همچنین گفت جمهوریخواهان باید ترامپ را یکسره انکار کنند. او ترامپ را "جاهل و متکبر" خواند.

واکنش کنگره به ترامپ

انتقادهای دونالد ترامپ علیه خضرخان حملاتی را از سوی کمپین هیلاری کلینتون و همچنین حزب جمهوریخواه به دنبال داشت.

سناتور جمهوریخواه جان مک کین روز دوشنبه در بیانیه ای اظهارات ترامپ را محکوم کرد و از حزب متبوع خود خواست نامزدی را برگزیند "که نمونه ای از کشور و آینده حزب جمهوریخواه باشد."

رهبران کنگره جمهوریخواهان از جمله پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز از خدمات همایون خان به عنوان شهروند مسلمان آمریکا به این کشور تجلیل کردند.

هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات و رقیب انتخاباتی ترامپ روز یکشنبه گفت "با آنچه که از ترامپ سرزده، انتهایی برای کارهایش نمی توانم تصور کنم."

XS
SM
MD
LG