لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۲

اعتراض به ترامپ در پی دعوت از روسیه برای انتشار ایمیل‌های دموکرات‌ها


وزیر دفاع پیشین آمریکا در کنوانسیون دموکرات‌ها
وزیر دفاع پیشین آمریکا در کنوانسیون دموکرات‌ها

در پی دعوت دونالد ترامپ از روسیه برای منتشر کردن ایمیل‌های دموکرات‌ها، این نامزد جمهوری‌خواه ریاست جمهوری به شدت از سوی دموکرات‌ها از جمله دو مقام نظامی و دفاعی پیشین آمریکا مورد انتقاد قرار گرفت. در همین حال سناتورهای ارشد کنگره خواهان تحقیق در مورد هک شدن ایمیل‌های کمیته ملی دموکرات‌ها شدند که به روسیه نسبت داده شده است.

لئون پنتا، وزیر دفاع پیشین آمریکا در یک سخنرانی پرحرارت در کنوانسیون ملی دموکرات‌ها گفته‌های دونالد ترامپ نامزد جمهوری‌خواه ریاست جمهوری را در ارتباط با روسیه باور نکردنی توصیف کرد.

او گفت: "دونالد ترامپ که می‌خواهد رییس جمهوری آمریکا بشود از یکی از دشمنان ما می‌خواهد برای هک کردن و جاسوسی علیه ایالات متحده آمریکا تلاش کند. برای من به عنوان کسی که مسئول حفاظت کشور از حملات سایبری بوده باور نکردنی است که یک نامزد ریاست جمهوری تا این حد غیر مسئول باشد."

اولین انتقاد از ترامپ در این زمینه از طرف دریاسالار بازنشسته جان هاتسون مطرح شد که مقاصد دونالد ترامپ را مجرمانه خواند و همچنین انتقاد او از سناتور جمهوری‌خواه، جان مک کین را به شدت مورد سرزنش قرار داد.

آقای هاتسون گفت: "او حتی زندانیان جنگی ما را مانند جان مک کین مورد تمسخر قرار می‌دهد. من در نیروی دریایی با جان مک کین خدمت کردم و هم حزبی جان مک کین هم بوده‌ام. دونالد! تو حتی لایق تمیز کردن پوتین های جان مک کین هم نیستی."

صبح چهارشنبه پس از آنکه دونالد ترامپ مطالب جنجالی خود در ارتباط با روسیه را دریک کنفرانس خبری عنوان کرد، تیم مطبوعاتی او تلاش کرد گفته‌هایش را توجیه کند و گفت منظور او این بوده که روسیه باید ایمیل‌های مذکور را به اف بی آی تسلیم کند.

همزمان دو سناتور ارشد آمریکایی چاک گراسلی، رئیس جمهوری‌خواه کمیته قضایی سنا و پاتریک لیهی، هم ردیف دموکرات او از مقامات فدرال آمریکا خواهان تحقیقات در مورد هک شدن ایمیل‌های کمیته ملی دموکرات‌ها شدند که موجب آشفتگی سیاست‌های حزبی دموکرات‌ها در این کنوانسیون شد.

این دوسناتور هشدار دادند کرملین تلاش می‌کند با جاسوسی سایبری در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دخالت کند و آن را حتی از جاسوسی‌های متعارف جدی‌تر خواندند.

XS
SM
MD
LG