لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۹

آمریکا خواستار آزادی خبرنگاران و معترضان در مصر شد


مخالفان حسنی مبارک در اسکندریه شعار می دهند - ۸ فوریه ۲۰۱۱
مخالفان حسنی مبارک در اسکندریه شعار می دهند - ۸ فوریه ۲۰۱۱

دولت باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا از دولت مصر می خواهد تا پیشروی به سوی اصلاحات وعده داده شده را ادامه دهد و فورا تمامی معترضان و روزنامه نگاران بازداشت شده را آزاد کند.

کاخ سفید می گوید جو بایدن، معاون رییس جمهوری آمریکا روز سه شنبه با همتای مصری خود گفتگو کرد. به گفته کاخ سفید، آقای بایدن در این گفتگو تاکید کرده است که دولت مصر، باید کتک زدن، آزار و اذیت و بازداشت معترضان و کسانی که از تظاهرات گسترده مخالفان گزارش تهیه می کنند، را متوقف کند.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که آقای بایدن همچنین به عمر سلیمان گفت مصر باید برای تهیه طرح ایجاد یک دولت انتقالی، طیف وسیعی از اعضای اپوزیسیون را وارد گفتگوها کند.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید نیز پیام مشابهی را روز سه شنبه منتقل کرد. او خواستار برداشتن گام های محکمی شد که کشور را به سمت برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه هدایت کند.

پیشتر در روز سه شنبه، رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد حرکت رو به جلوی دولت مصر، و عملی ساختن وعده اصلاحات «بسیار حیاتی»است.

وزیر دفاع آمریکا در اولین اظهارات عمومی خود درباره وضعیت کنونی مصر، گفت این مهم است که کشور مصر، انتقال سیاسی منظمی را داشته باشد که در آن، مردم بتوانند پیشرفت مداوم در اجرای وعده های اصلاحات را شاهد باشند.

آقای گیتس گفت تظاهرات دموکراسی خواهان در مصر و تونس باید دولت های دیگر خاورمیانه را متوجه کند که حرکت در «جهت مثبت» را آغاز کنند و پاسخگوی نارضایتی های سیاسی و اقتصادی مردم خود باشند.

رییس جمهوری آمریکا خواستار یک وضعیت انتقالی در مصر شده است که تمامی اخزاب را در بر گیرد و به اقدامات دموکراتیک، انتخابات آزاد و منصفانه و روی کار آمدن یک دولت منتخب منجر شود، دولتی که پاسخگوی نارضایتی های مردمش است.

XS
SM
MD
LG