لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۴

رهبران قبیله ای اردن به ملک عبدالله هشدار می دهند


رهبران قبیله ای اردن به ملک عبدالله هشدار می دهند
رهبران قبیله ای اردن به ملک عبدالله هشدار می دهند

اعضای قبال بدوی عمده اردن در همصدایی با اوپوزیسیون خواهان اصلاحات سیاسی فوری شده اند و به ملک عبدالله هشدار می دهند که اگر چنین اصلاحاتی انجام نگیرد، او ممکن است با خطر قیام عمومی روبرو شود.
سی و یک رهبر قبیله ای در نامه ای به پادشاه که روز دوشنبه منتشر شد، خواهان تغییرات در قانون انتخابات شدند که به گفته منتقدین به وفاداران او اجازه می دهد بر پارلمان مسلط شوند. ایلمردان همچنین خواهان تشکیل دولت جدیدی شدند که بر انتخابات پارلمانی شفاف بر اساس مقررات بازنگری شده نظارت کند.
ایلمردان هشدار دادند که سرکوب آزادی ها و غارت بیت المال «دیر یا زود» اردن را با قیامی مشابه آنچه در تونس و مصر روی داده است روبرو خواهد ساخت.
این نامه شماتت نادر ملک عبدالله از سوی ایلمردانی است که متحدان داخلی پادشاهی هاشمی تلقی می شوند. او هم اینک با هفته ها اعتراضات عمومی که اسلامگرایان و دیگر گروه های اوپوزیسیون سازمان داده اند روبرو است. آنها از فقر رو به گسترش و نبود آزادی های سیاسی خشمگین هستند.
ملک عبدالله هفته پیش در پاسخ به اعتراضات نخست وزیر جدیدی منصوب کرد و اور ا مامور ساخت اصلاحات سیاسی و اقتصادی گسترده ای را اجرا کند.
در نامه روز دوشنبه، ایلمردان همچنین از پادشاه خواستند قدرت خودرا برای انتخاب کابینه رها کند. در درخواست دیگر، آنها خواهان سرکوب فساد و مجازات مقامات متهم به سرقت اموال عمومی شدند.

XS
SM
MD
LG