لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۶

معترضان مصری برای پانزدهمین روز خواهان کناره گیری مبارک شدند


صدها هزار مصری در میدان تحریر قاهره علیه حسنی مبارک شعار سر می دهند - ۸ فوریه ۲۰۱۱
صدها هزار مصری در میدان تحریر قاهره علیه حسنی مبارک شعار سر می دهند - ۸ فوریه ۲۰۱۱

به رغم تصمیم دولت حسنی مبارک برای تشکیل کمیته هایی جهت نظارت بر اصلاحات دموکراتیک در مصر، روز سه شنبه در میدان تحریر قاهره، معترضان بیشتری به جمع ده ها هزار معترض دیگر در این میدان پیوستند.

فعالان مخالف حسنی مبارک برای پانزدهمین روز میدان تحریر را به تسخیر خود در آوردند تا رییس جمهوری مصر را مجبور به استعفای فوری کنند. آقای مبارک یک هفته پیش به مردم کشورش گفت برای بار ششم، در انتخابات ریاست جمهوری که قرار است در ماه سپتامبر برگزار شود شرکت نمی کند.

به رغم این اظهارات، اعتراضات در مصر ادامه یافته و رشد کرده است. تجمع بزرگ تظاهرات کنندگان به عنوان یک آزمون برای قابلیت معترضان جهت ادامه فشار بر دولت دیده می شود. به عقیده معترضان، دولت مصر تنها به دادن امتیازات ظاهری اکتفا می کند.

معترضان در میدان تحریر پرچم ها را تکان می دادند و شعار هایی علیه رییس جمهوری مصر سر می دادند. برخی از آنان می گویند برای اولین بار به جمع دیگر معترضان در میدان تحریر پیوسته اند.

در میان معترضان، وائیل غنیم، کارمند شرکت آمریکایی گوگل که یک شرکت نرم افزاری است، حضور دارد. وی روز دوشنبه از بازداشت آزاد شد و مورد استقبال در میدان تحریر مورد استقبال وسیعی قرار گرفت.

بسیاری از معترضان پیشنهاد کرده اند «غنیم» نمایندگی آنان را بر عهده گیرد. تاکنون در یک گروه فیس بوک بیش از ۱۳۵ هزار نفر او را برای سخنگویی معترضان نامزد کرده اند.

عمر سلیمان، معاون رییس جمهوری مصر روز سه شنبه گفت آقای مبارک فرمانی صادر کرده است که بر اساس آن، کمیته ای تشکیل می شود تا پیش نویس اصلاحات قانون اساسی را تهیه کند، و یک کمیته دیگری نیز بر اجرای تصمیمات آنان نظارت می کند. این اصلاحات با هدف آسان کردن قوانین واجد شرایط بودن برای انتخابات ریاست جمهوری و تعیین محدودیت برای ریاست جمهوری است. این موارد دو خواست اصلی اپوزیسیون مصر است.

آقای سلیمان گفت حسنی مبارک همچنین کمیته سومی را تشکیل داده است تا درگیری های مرگبار هفته گذشته میان طرفداران خود و مخالفانش را در میدان تحریر قاهره بررسی کند. هیچ سخنی از اینکه چه کسانی در این کمیته ها فعالیت خواهند کرد و یا اعضای آنها چگونه انتخابت خواهند شد به میان نیامده است.

سازمان ملل متحد می گوید خشونت های مرتبط با اعتراضات در مصر از ۲۵ ژانویه تاکنون بیش از ۳۰۰ کشته برجای گذاشته است.

XS
SM
MD
LG