لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۳

تشکیل کمیته اصلاح قانون اساسی مصر


تشکیل کمیته اصلاح قانون اساسی مصر
تشکیل کمیته اصلاح قانون اساسی مصر

رییس جمهوری مصر کمیته هایی را برای اصلاح قانون اساسی تشکیل داده است.

در حالی که اعتراض علیه دولت وارد سومین هفته می شود، عمر سلیمان معاون رییس جمهوری روز سه شنبه گفت: «مبارک فرمان هایی صادر کرده که بر اساس آنها کمیته ای برای تدوین اصلاحات در قانون اساسی، و کمیته ای را برای نظارت بر اجرای آنها تشکیل شده است.» هدف از اصلاحات تغییر قوانین صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری و محدودیت انتخاب مجدد است.

سلیمان در سخنانی که از تلویزیون پخش می شد، همچنین گفت «مبارک کمیته سومی را هم برای تحقیق در باره درگیری مرگبار هفته گذشته بین هواداران خود و فعالان ضد دولتی در میدان تحریر قاهره تشکیل داده است. وی در پاسخ به اعتراض ها گفته است در انتخابات ماه سپتامبر نامزد نخواهد شد.

بسیاری از معترضان امتیازهای دولت را ظاهری خوانده و رد کرده اند. در حالی که منابع خبری از افزایش تعداد معترضان در میدان تحریر خبر می دهند،برخی معترضان گفته اند برای نخستین بار به میدان تحریر آمده اند.

مبارک روز سه شنبه با وزیر امور خارجه امارات متحده عربی ملاقات کرد. این نخستین دیدار او با یک مقام ارشد خارجی از زمان آغاز بحران در مصر است. رسانه های مصر می گویند شیخ عبداله بن زاید آل نهیان، پیام رییس امارات متحده را تسلی مبارک کرده است.

مبارک روز دوشنبه نیز نخستین جلسه کابینه جدید را تشکیل داد. در این جلسه افزایش ۱۵ درصدی حقوق میلیون ها کارمند مصری از ماه آوریل مورد تصویب قرار گرفت.

XS
SM
MD
LG