لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۳

نگرانی اوباما از بحران مالی و اقتصادی جدید


اوباما نگران خطر ایجاد مجدد یک حباب مالی و اقتصادی است، که بازسازی اقتصادی کشور را تضعیف خواهد کرد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، نگران خطر ایجاد مجدد یک حباب مالی و اقتصادی است، که بازسازی اقتصادی کشور را تضعیف خواهد کرد.

در همین رابطه، کاخ سفید واشنگتن گفت که آقای اوباما قرار است روز دوشنبه، در مورد پیشرفت اصلاحات انجام شده برای تقویت نظام مالی کشور، از جمله اجرای طرح اصلاحی موسوم به «داد- فرانک» در کنگره، و قانون دفاع مصرف کنندگان، با ناظران و سیاست گذاران امور مالی در وال استریت، مرکز مالی آمریکا در نیویورک، دیدار و گفتگو کند.

منتقدان می گویند که اصلاحات به کندی انجام می شود، به طوری که پس از گذشت ۳ سال از تصویب این قانون، تنها حدود ۴۰ درصد مفاد آن به مورد اجرا گذاشته شده است.

آقای اوباما زمانی رئیس جمهوری آمریکا شد که بحرانهای مالی و اقتصادی کشور را فراگرفته بود. اکنون او می خواهد اطمینان حاصل کند که طرح بازسازی مالی و اقتصادی دولت حباب مالی و اقتصادی دیگر ایجاد نخواهد کرد.
آقای اوباما در ماه جاری ظرف ۵ روز چهار بار در مورد جلوگیری از بحران مالی و اقتصادی دیگری سخن گفته است.

اوباما، در دهم ماه اوت، در سخنان هفتگی رادیویی خود گفت که ما باید برای همیشه به طرز تفکر و نگرانی از خطر تشکیل مجدد و ترکیدن حباب مالی و اقتصادی کشور، پایان دهیم.

آدام پوزن، عضو پیشین کمیته مالی بانک انگلستان، که در حال حاضر ریاست موسسه پیترسون اقتصاد بین المللی را بعهده دارد، می گوید دولت و بانک مرکزی آمریکا به طور فزاینده نگران رشد کاذب یا حبات مالی و اقتصادی کشور هستند.

در حالی که اقتصاددانان نگران آهستگی رشد اقتصادی آمریکا هستند، دولت و بانک مرکزی آمریکا نگرانی شرایط مشابهی هستند که رکود و بحران اقتصادی گذشته را ببار آورد. شرکتهای آمریکیی، به خاطر پایین بودن نرخ بهره های وام، در سال جاری دست به صدور ۲۴۱ میلیارد دلار اوراق قرضه با بهره های بالا زده اند، که دوبرابر تعداد پیش از بحران سال ۲۰۰۷ است. ارائه وام به سرمایه گذاران برای خرید سهام نیز در سال گذشته یک سوم افزایش یافته و تقریباً به بالاترین سطح خود رسیده است. و قیمت خانه ها نیز در فینیکس و لاس وگاس نیز رو به افزایش گذاشته است. و افزایش شدید و تاریخی قیمت سهام، و رشد ۱۶ درصدی « اس اند پی» در سال جاری، همه و همه در مجموع از شرایط مشابه، و خطر ترکیدن حباب دیگری خبر می دهند.

به همین دلیل است که پس از گذشته ۶ سال از بحران مسکن، که باعث از بین رفتن ۱۶ تریلیون دلار دارایی خانواده های آمریکایی شد، و بزرگترین فاجعه اقتصادی پس از ده سالهای ۱۹۳۰ را ببار آورد، آقای اوباما در سخنرانیهای اخیر خود نگرانی خود از تشکیل حباب مالی و اقتصادی دیگری را آشکارا ابراز داشته است.

روبرتو پرلی، از مقامات ارشد پیشین بانک مرکزی آمریکا، و سهامدار عمده موسسه تحقیقات اقتصادی در واشنگتن، از نظر مواضع اقتصادی، نگرانی رئیس جمهوری آمریکا را مشروع و موجه می داند، ولی می گوید اقتصاد آمریکا در معرض یک خطر فوری نیست.

در حالی که گفته می شود اقتصاد کشور در سه ماه دوم سال جاری ۱.۷ دهم درصد رشد داشته، اما مصرف کارخانه ها و شمار بیکاران کشور تقریباً هنوز در سطح پیش از رکود اقتصادی آمریکاست.

رشد اقتصادی آمریکا از کشورهای اروپایی و ژاپن بیشتر است، و توانسته از فوریه سال ۲۰۱۰ تا به حال بیش از ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار شغل ایجاد کند. تعداد کسانی که برای اولین بار در هفته گذشته درخواست بیمه کردند به پائین ترین سطح خود در ۶ سال گذشته رسید. ولی شاخص فعالیتهای ملی شعبه بانک مرکزی در شیگاکو، که با ۸۵ سیستم ارزیابی بازار کار، تولید، مسکن میزان خرده فروشی را اندازه گیری می کند، می گوید که هنوز رشد اقتصادی کشور، در سال گذشته، پائین تر از میانگین رشد اقتصادی در تاریخ آمریکا بوده است.

آقای اوباما همواره در مورد نیاز به گریز از حباب شرکتهای فناوری دهه سالهای ۱۹۹۰، موسوم به حباب دات کام ها، و جلوگیری از تشکیل حباب قیمت مسکن در دهه آینده هشدار داده است.

اوباما در ششم ماه اوت سال جاری در مورد بهبود بازار مسکن و افزایش قیمت خانه های مسکونی گفت که افزایش قیمت واحدها مسکونی نباید قیمت ها را بطور کاذب و ساختگی بالا برده و باعث تشکیل حباب دیگری شود. و سه روز بعد از آن در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید، گفت که از بن برنانکی، رئیس بانک مرکزی آمریکا، خواسته است که اطمینان حاصل کند که حباب مالی و اقتصادی مصنوعی دیگری اقتصاد کشور را تهدید نمی کند.

نظارت بر علائم تشکیل حباب
کاخ سفید و بانک مرکزی هردو تلاش تلاش کرده اند تا از تشکیل یک حباب مالی و اقتصادی دیگر جلوگیری کنند. آقای برنانکی در ۱۸ ماه گذشته در ادای توضیحات به کمیته ای در سنا گفت مقامات بانک مرکزی مراقب نشانه هایی هستند که حاکی از ضعف معیارها و استانداردهای اعتباری دارد، مانند ارائه وام به اشخاص بی اعتبار و یا کم اعتبار، که بی تعادلی مالی را می رساند.

در سال ۲۰۱۰ نیز، با لایحه پیشنهادی «داد- فرانک» قانون تشکیل شورای نظارت بر ثبات مالی کشور به تصویب رسید، که یکی از وظائف عمده اش کشف علائم تشکیل حباب های مالی و اقتصادی در آمریکاست.

آقای پوزن می گوید نگرانی بیش از اندازه آقای اوباما در مورد تشکیل جباب مالی و اقتصادی دیگر می تواند باعث شود که وی شخصی را به ریاست بانک مرکزی برگزیند، که به مانند بن برنانکی از سیاست های پولی در مسائل و رشد اقتصادی کشور استفاده نکند. او هشدار می دهد که چنانچه رئیس جمهوری آمریکا مسئله حباب مالی و اقتصادی را تعقیب نکند پیامدهای آن فاجعه بار خواهد بود.

سرمایه گذاری به نام محمد عریان، مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری پیمکو، با اشاره با رشد سریع قیمت خانه ها، از تشکیل حباب مالی و اقتصادی خبر می دهد.

نگرانی آقای اوباما از تشکیل حباب دیگر، در ماه فوریه سال ۲۰۱۱، و با برگزیدن آقای جرمی استاین، به عنوان عضو هیأت مدیره بانک مرکزی، بیشتر آشکار شد. آقای استاین می گوید که نرخ پائین بهره ها و رونق بازار اعتباری ساختگی است. استاین می گوید: مدتی طولانی است که بانک مرکزی نرخ بهره ها بانکی را عمداً پائین نگهداشته است، که این امر باعث خواهد شد تا حباب مالی و اقتصادی دیگری ایجاد شود.

و سارا بلوم راسکین، که آقای اوباما وی را به عنوان معاون وزیر خزانه داری منصوب کرده است، از سیاست نظارت بر سیستم مالی و اقتصادی آمریکا حمایت می کند و می گوید داراییهای ساختگی نشانه از تشکیل حباب مالی است. او هشدار می دهد که آنچه در سال ۲۰۰۷ میلادی باعث بحران مالی و اقتصادی کشور شد می تواند دوباره اتفاق بیافتد.
XS
SM
MD
LG