لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۸

اقتصاد امریکا، موضوع سخنرانیهای جدید اوباما


Obama
Obama
باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا قرار است، به منظور مقابله با مخالفت قانونگزاران جمهوریخواه کنگره با لایحه بودجه دولت و جلب حمایت مردم، این هفته یک رشته سخنرانیهایی در مورد اقتصاد کشور ایراد کند.

پس از ماه ها، که سیاست داخلی متمرکز بر موضوعاتی مانند سلاح، مهاجرت و اصلاحات سیستم بهداشتی متمرکز بود، انتظار می رود که از روز چهارشنبه همین هفته، آقای اوباما با مسافرت به ایالت ایلینویز و چند نقطه دیگر، دست به یک رشته سخنرانی در باره وضع اقتصاد کشور بزند.

مقامات کاخ سفید می گویند که آقای اوباما ممکن است در سخنان خود سیاست های جدیدی را اعلام نماید، و یا بر روی مسائلی مانند صنعت، ایجاد شغل، مسکن، آموزش، بیمه بهداشتی، و هزینه های دانشگاهی تأکید کند.

دن فایفر مشاور ارشد آقای اوباما می گوید که رئیس جمهوری آمریکا اعتقاد دارد قانونگزاران جمهوریخواه کنگره آمریکا چشمانشان را بر روی مشکلاتی که کشور با آن روبروست بسته اند. آنها بجای این که به طبقه متوسط کمک کنند، تلاش می کنند برای خود امتیازات سیاسی کسب کنند. آقای فایفر می افزاید که ظرف چند ماه آینده دولت با سر رسیدهای مالی روبروست که نیاز به تصویب کنگره دارد.

جان بینر، رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان روز گذشته هشدار داد که کسری بودجه فدرال بزرگترین تهدید برای آینده کشور است. یکی از موارد مورد اختلاف کاخ سفید با قانونگزارن عمدتاً جمهوریخواه بر سر کسری بودجه فدرال و سقف بدهی آمریکاست.

قانونگزاران جمهوریخواه می گویند در صورتی با افزایش بدهی کشور موافقت خواهند کرد که دولت هزینه های خود را کاهش دهد. ولی آقای اوباما و قانونگزاران حزب دموکرات خواهان افزایش بدون قید و شرط بدهی کشور هستند.

در اوائل سال میلادی جاری، میزان بدهی کشور به بالاترین سطح قانونی خود رسید. از آن زمان تا به حال وزارت خزانه داری توانسته است که هزینه های دولت را تأمین کند. اما، انتظار می رود که تا حدود سه ماه دیگر، یعنی در ماه اکتبر، وزارت خزانه داری از عهده مخارج بر نیاید، و دولت نیاز دارد تا کنگره سقف بدهی کشور را بار دیگر افزایش دهد.
XS
SM
MD
LG