لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۸

نرخ تورم در ایالات متحده برای نخستین بار در بیش از سه سال گذشته کاهش یافت


برای نخستین بار در بیش از سه سال و نیم گذشته، قیمت‌ها در آمریکا در ماه نوامبر کاهش یافت و نرخ تورم دوازده ماهه را به کمتر از سه درصد رساند؛ اتفاقی که انتظارات بازار مالی را برای کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا در مارس ۲۰۲۴ تقویت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از گزارش روز جمعه وزارت بازرگانی ایالات متحده، نرخ تورم بر اساس شاخص هزینه‌های مصرفی شخصی در ماه گذشته میلادی یک دهم درصد کاهش داشت، که نخستین کاهش از آوریل ۲۰۲۰ به این سو محسوب می‌شود.

بر اساس این گزارش، قیمت اقلام خوراکی در نوامبر یک دهم درصد، و هزینه‌های انرژی دو و هفت دهم درصد کاهش داشته‌اند. شاخص قیمت کالاهای مصرفی در دوازده ماه منتهی به نوامبر دو و شش دهم درصد افزایش داشت. این شاخص در ماه اکتبر دو و نه دهم درصد بود، که اولین بار پس از مارس ۲۰۲۱ است که به زیر سه درصد رسید.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا ضمن استقبال از گزارش وزارت بازرگانی، آن را نتیجه تلاش‌های مشترک دولت برای رسیدگی به مسائل زنجیره‌ تامین، دانسته است.

به گزارش رویترز، با وجود کاهش موقت فروش خانه‌های نوساز، شاخص‌های مختلف اقتصادی، از جمله سفارش‌های کالاهای بادوام، چشم‌انداز اقتصادی مثبت و بدون رکود زودرسی را برای ایالات متحده آمریکا در آستانه سال ۲۰۲۴ میلادی نشان می‌دهند.

بانک مرکزی آمریکا در چند سال گذشته برای کم کردن سرعت اقتصاد و کنترل تورم، چند بار نرخ بهره بانکی را افزایش داد، اما در پایان نشست دو روزه خود در اواخر شهریور ماه گذشته، در واکنش به نگرانی‌ها در مورد ضعیف شدن اقتصاد جهانی، نرخ بهره را تغییر نداد.

XS
SM
MD
LG