لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۰

افزایش نرخ بهره در آمریکا؛ رئیس بانک مرکزی ورود به رکود اقتصادی را رد کرد


جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا
جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا

بانک مرکزی آمریکا روز چهارشنبه نرخ بهره پایه را برای چهارمین بار در سال جاری میلادی افزایش داد.

میزان تازه‌ترین افزایش، ۷۵صدم درصد است و این دومین بار پیاپی است که بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره پایه را به این میزان افزایش می‌دهد.

نرخ تورم در آمریکا به بالاترین سطح از دهه ۱۹۸۰ میلادی رسیده است و بانک مرکزی آمریکا سعی دارد که با افزایش نرخ بهره، سرعت تورم را کند و تورم را تحت کنترل درآورد و آن را کاهش دهد.

یک چالش عمده برای بانک‌های مرکزی این است که نرخ بهره بانکی را طوری تنظیم کنند که هم‌زمان با کاهش نرخ تورم، اقتصاد کشور وارد رکود نشود.

به گزارش شبکه خبری «سی‌ان‌بی‌سی»، اکنون نرخ بهره پایه در محدوده ۲.۲۵ درصد تا ۲.۵ درصد قرار دارد.

جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا، روز چهارشنبه گفت زمانی خواهد رسید که بانک مرکزی برای ارزیابی تأثیر افزایش نرخ بهره کاهش سرعت افزایش آن را آغاز می‌کند.

  • چرا رکود اقتصادی اتفاق نیفتاده است

بانک مرکزی آمریکا اعلام کرده است که در نبرد با تورم تسلیم نمی‌شود، حتی اگر اقتصاد آمریکا شاهد یک «دوره پایدار» ضعف اقتصادی و کاهش بازار اشتغال باشد.

رئیس بانک مرکزی آمریکا گفت که فکر نمی کند اقتصاد آمریکا در رکود است، هر چند که رشد اقتصادی در سه ماهه اول منفی بوده است. به نوشته رویترز، یکی از دلایلی که رئیس بانک مرکزی وضعیت رکود اقتصاد آمریکا را رد کرد این است که به گفته او شرکت‌های آمریکایی هر ماه ۳۵۰ هزار کارگر بیشتر استخدام می‌کنند و این نشانه رکود نیست.

به نوشته «سی‌ان‌ان» نرخ بیکاری در آمریکا در حال حاضر نزدیک به پایین ترین حد در ۵۰ سال گذشته است، اما میزان تورم بسیار بالا است.

  • تاثیر افزایش بهره چیست؟

افزایش نرخ بهره پایه به طور مستقیم بر هزینه‌ای که بانک‌ها از یکدیگر برای اعطای وام‌های کوتاه‌مدت دریافت می‌کند تأثیر می‌گذارد. اما این افزایش همچنین بر مواردی که مصرف‌کنندگان خرد با آن سر و کار دارند نظیر وام‌های قابل تنظیم خانه، وام‌های خودرو، و نرخ بهره کارت‌های اعتباری اثر می‌گذارد و هزینه‌های آن را بالا می‌برد چرا که مشتریان باید پول بهره بیشتری به بانک‌ها یا موسساتی که به آنها وام و یا کارت اعتبای می‌دهند، بپردازند و این امر می‌تواند باعث کاهش میزان خرید شود.

نرخ تورم در آمریکا در پی همه‌گیری ویروس کرونا و همچنین پس از حمله روسیه به اوکراین و افزایش جهانی قیمت نفت و مواد غذایی، افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG