لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۰

سناتور بانفوذ دمکرات از رئیس بانک مرکزی آمریکا به‌شدت انتقاد کرد


الیزابت وارن - آرشیو
الیزابت وارن - آرشیو

سناتور دموکرات کنگره آمریکا، الیزابت وارن، روز یکشنبه گفت بسیاری نگران هستند که سیاست بانک مرکزی آمریکا برای افزایش نرخ بهره اقتصاد کشور را به سمت رکود سوق دهد و مردم را بیکار کند.

وارن روز یکشنبه به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت: «آیا می‌دانید چه چیزی بدتر از یک اقتصاد قوی و (هم‌زمان) قیمت‌های بالا است؟ اینکه قیمت‌ها بالا بماند و میلیون‌ها نفر بیکار شوند. من بسیار نگرانم که بانک مرکزی اقتصاد را وارد رکود کند.»

رئیس بانک مرکزی آمریکا، جروم پاول، روز جمعه هشدار داد آمریکایی‌ها به سمت یک دوره دردناک اقتصادی و احتمالاً افزایش بیکاری پیش می‌روند چرا که بانک مرکزی برای مبارزه با نرخ بالای تورم، نرخ بهره را افزایش می‌دهد.

جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا
جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا

به گزارش رویترز پاول در سخنرانی روز جمعه خود گفت بانک مرکزی نرخ بهره را تا هر میزانی که لازم باشد افزایش می‌دهد و آن را «برای مدتی» در همان نقطه نگه می‌دارد تا نرخ تورمی را که اکنون به بیش از سه برابر هدف ۲ درصدی بانک مرکزی رسیده است، کاهش دهد.

پاول در سخنرانی خود گفته بود در حالی که نرخ‌های بالاتر بهره، رشد اقتصادی آهسته‌تر، تورم را کاهش می‌دهد، آن نرخ‌ها برای خانوارها و مشاغل نیز دردسر ایجاد می‌کند. به گفته رئیس بانک مرکزی آمریکا «اینها هزینه‌های ناگوار (تلاش برای) کاهش تورم است.» پاول همچنین گفت اما اگر نرخ تورم کاهش نیابد و قیمت‌ها به ثبات نرسند این «درد بزرگتری» را به دنبال دارد.

سناتور وارن که دیدگاه‌هایش در مورد اقتصاد اغلب در میان دموکرات‌های موسوم به «پیشرو» تأثیرگذار است، گفت: «آنچه او (پاول) «مقداری درد» می‌نامد به معنای بیکار کردن مردم، و تعطیل کردن مشاغل کوچک است زیرا هزینه (گرفتن) پول بالا می‌رود چرا که نرخ‌های بهره بالا می‌رود.»

وارن گفت نرخ تورم تا حدی به دلیل مشکلات زنجیره تامین، همه‌گیری کووید-۱۹ و جنگ بین روسیه و اوکراین بالا بوده است. وارن گفت ابزار رئیس بانک مرکزی آمریکا نظیر افزایش نرخ تورم به این مسائل که به گفته او باعث افزایش نرخ تورم است رسیدگی نمی‌کند.

بانک‌های مرکزی که معمولا باید مستقل از دولت عمل کنند به طور معمول برای پایین‌ آوردن نرخ تورم، نرخ بهره را افزایش می‌دهند چرا که افزایش نرخ بهره بانکی باعث کاهش گردش پول در بازار می‌شود.

XS
SM
MD
LG