لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۳

سندرز بار دیگر از نقش آمریکا در سرنگونی دولت مصدق انتقاد کرد


در نظرسنجی ها سندرز با اختلاف کمی بعد از هیلاری کلینتون قرار دارد.
در نظرسنجی ها سندرز با اختلاف کمی بعد از هیلاری کلینتون قرار دارد.

برنی سندرز یکی از دو نامزد دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بار دیگر از نقش آمریکا و سازمان سیا در سرنگونی دولت مصدق در ایران انتقاد کرد.

سناتور ایالت ورمونت در سنای ایالات متحده آمریکا که خود را یک سوسیالیت می‌نامد، در یک گفتگو تلویزیونی پیش از انتخابات مقدماتی در ایالت کارولینای جنوبی به نقش سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا در سرنگونی مصدق نخست وزیر پیشین ایران اشاره کرد.

وی گفت: "از فعالیتهای گذشته سیا نگرانی دارم. سیا در سرنگونی آقایی به نام محمد مصدق نقش داشته است. ما از سرنگونی وی حمایت کردیم. سرنگونی وی به نمایندگی از شرکت نفت انگلیس بود."

سندرز افزود: "می‌دانید که چه بعد از آن رخ داد. این امر منجر به انقلاب در ایران شد و ما هم اکنون در این وضعیت قرار داریم."

این چندمین بار است که سندرز به نقل آمریکا در سرنگونی دولت مصدق اشاره می کند. اشاره این نامزد دموکرات به سرنگونی دولت محمد مصدق در پی کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ است.

سه هفته پیش او در مناظره با هیلاری کلینتون رقیب خود نیز تاکید کرده بود نقش آمریکا در سرنگونی دولت مصدق تاثیر زیادی در وقایع منطقه خاورمیانه داشت.

مادلین آلبرایت وزیر امور خارجه آمریکا در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون بلندپایه‌ترین مقام واشنگتن است که به نقش ایالت متحده در سرنگونی آقای مصدق اشاره کرده است.

آقای سندرز در نظر سنجی‌های حزب دموکرات، با فاصله اندکی پس از هیلاری کلینتون قرار دارد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG