لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۱

آمریکا ۱۷ شخص و نهاد در چین و مکزیک را برای تولید و قاچاق داروهای مخدر تحریم کرد


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا - عکس از آرشیو
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا - عکس از آرشیو

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه نهم خرداد، ۱۷ شخص و نهاد دست اندر کار تولید و توزیع مواد مخدر غیرقانونی را تحریم کرد. ۱۳ شخص و نهاد در جمهوری خلق چین و چهار تن دیگر در مکزیک هستند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که آمریکا در راستای تلاش جهانی برای جلوگیری از تولید غیرقانونی و قاچاق فنتانیل تقلبی و دیگر داروهای مخدر، شماری از اشخاص حقیقی و حقوقی را در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار داده است.

در این بیانیه گفته شد که اقدام اخیر آمریکا با هماهنگی دولت مکزیک انجام شده است و اشخاص حقیقی و حقوقی درگیر در فعالیت‌های جنایی را هدف قرار می‌دهد و نه کشورهای خاص.

این بیانیه می‌گوید: «اشخاص و نهادهای تحریم شده از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا، قرص‌های تقلبی را با برچسب جعلی داروهای قانونی، و اغلب فنتانیل، تولید و احتمالا به بازارهای ایالات متحده روانه می‌کنند.»

دولت آمریکا تلاش دارد با مختل کردن زنجیره‌های تامین غیرقانونی فنتانیل در سراسر جهان، جان انسان‌ها را نجات دهد. تا امروز، بیش از ۲۰ میلیون امریکایی در حال بهبودی تحت حمایت قرار گرفته‌اند، و دولت ۳۰ پاداش به ارزش بیش از ۷۵ میلیون دلار برای اطلاعاتی که به شناسایی و دستگیری قاچاقچیان غیرقانونی فنتانیل منجر شود، تعیین کرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا برای مقابله با تهدیدهای ناشی از مواد مخدر مصنوعی و تقلبی، در حال بسیج یک ائتلاف جهانی برای تقویت تعامل و اقدامات نوآورانه در سطح بین‌المللی است.

فنتانیل، یک داروی شبه‌مرفین بسیار قوی است که عمدتا برای بی‌هوشی در اتاق عمل و تسکین دردهای شدید به کار می‌رود. این دارو بر خلاف مخدرهای طبیعی، ریشه گیاهی ندارد و در آزمایشگاه تولید می‌شود. اثربخشی آن ۱۰۰ برابر مرفین و ۸۰ برابر هرويین دارویی است.

XS
SM
MD
LG