لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۲

وزیر دفاع ایالات متحده تصمیم همتای چینی‌اش برای عدم ملاقات را مایه تاسف خواند


وزیر دفاع آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی در توکیو
وزیر دفاع آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی در توکیو

وزیر دفاع آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی در توکیو با اشاره به تصمیم لی شانگفو وزیر دفاع چین مبنی بر عدم ملاقات با وی در کنفرانسی که هر دو در آخر هفته در سنگاپور در آن حضور خواهند داشتند، گفت: «فکر می‌کنم این تصمیم مایه تاسف است.»

آستین افزود: «من از هر فرصتی برای تعامل با لی استقبال می‌کنم. فکر می‌کنم وزارت دفاع کشورها باید به طور معمول با یکدیگر صحبت کنند یا باید کانال‌های باز برای ارتباطات داشته باشند.»

آستین در راه رسیدن به نشست سالانه امنیت آسیایی «گفتگوی شانگری لا» که از روز جمعه در سنگاپور آغاز می‌شود، در توکیو توقف کرد.

روز سه شنبه، ایالات متحده اعلام کرد که یک جت جنگنده چینی یک مانور «تهاجمی غیر ضروری» را در نزدیکی یک هواپیمای آمریکایی بر فراز دریای چین جنوبی انجام داد.

آستین که پس از دیدار با یاسوکازو هامادا، وزیر دفاع ژاپن گفت نگران است که در مقطعی حادثه‌ای مانند حادثه روز سه‌شنبه بین یک هواپیمای آمریکایی و چینی «به سرعت از کنترل خارج شود».

وی گفت: رهگیری تحریک آمیز هواپیماهای ما و متحدان ما بسیار نگران کننده است و امیدواریم که آنها رفتار خود را تغییر دهند.

ژاپن و چین در ماه مارس برای بهبود ارتباطات و خنثی کردن اصطکاک نظامی یک«خط تلفن ویژه» ایجاد کردند.

لی از سال ۲۰۱۸ به دلیل خرید هواپیما و تجهیزات جنگی از صادرکننده اصلی تسلیحات روسیه تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارد.

آستین و هامادا در نشست خود در توکیو گفتند که درباره پرتاب موشک از سوی کره شمالی در روز چهارشنبه، تنش ها با چین و حمله روسیه به اوکراین صحبت کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG