لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۶

هشدار آمریکا نسبت به اقدام «غیرحرفه‌ای» جنگنده‌های روسیه: می‌تواند به «خطای محاسباتی» منجر شود


تصویری که از درون هواپیمای آمریکایی گرفته شده و نزدیکی بیش از حد یک فروند جنگنده سوخو ۳۵ روسیه به هواپیماهای گشتی آمریکا را نشان می‌دهد
تصویری که از درون هواپیمای آمریکایی گرفته شده و نزدیکی بیش از حد یک فروند جنگنده سوخو ۳۵ روسیه به هواپیماهای گشتی آمریکا را نشان می‌دهد

وزارت دفاع ایالات متحده با صدور بیانیه‌ای از «رفتار غیرحرفه‌ای» یک جنگنده روسیه خبر داد و درخواست کرد روسیه ایمن، حرفه‌ای، و مطابق با قوانین بین‌المللی» عمل کند.

مایک کافکا، رئیس دفتر رسانه‌ای پنتاگون، روز چهارشنبه ۲۷ بهمن با صدور بیانیه‌ای گفت که در آخر هفته گذشته، جنگنده‌های روسی در فاصله‌ای بسیار نزدیک با سه هواپیمای پی-۸ای نیروی دریایی آمریکا که بر فراز آب‌های بین‌المللی دریای مدیترانه در حال گشت‌زنی بودند، پرواز کردند.

سروان کافکا افزود: «ما نگرانی‌های خود را از راه‌های دیپلماتیک به مقامات روسیه منتقل کرده‌ایم.» او با بیان اینکه این رویارویی، لطماتی در پی نداشت هشدار داد که برخوردهایی از این‌دست، می‌تواند به خطای محاسباتی و اشتباهات دیگری منجر شود که عواقب خطرناکی به دنبال خواهد داشت.

در این بیانیه همچنین آمده است: «ایالات متحده به حرکت امن و حرفه‌ای و مطابق قوانین بین‌المللی در حوزه هوایی و دریایی ادامه می‌دهد. انتظار داریم روسیه هم چنین رفتاری را اختیار کند.»

نیروهای روسیه در مرزهای آبی و زمینی اوکراین حضور پرشماری دارند. برآوردها حاکی از حضور حدود ۱۵۰ هزار نیروی نظامی روسیه در مرز بلاروس، اوکراین و شبه‌جزیره کریمه دارد.

روسیه یک روز پیشتر اعلام کرد برخی از یگان‌های نظامی این کشور پس از انجام رزمایش در نزدیکی اوکراین به پایگاه‌های خود باز می‌گردند.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو روز چهارشنبه درخواست کرد مسکو رفتارش را با گفتارش تطابق داده و نیروهایش را از مرز اوکراین فرابخواند.

XS
SM
MD
LG