لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۳

ارتش اوکراین و شورشیان مورد حمایت مسکو یکدیگر را متهم به نقض آتش‌بس کردند


تانک‌های ارتش روسیه، تصویر ارائه شده از سوی وزارت دفاع روسیه - ۱۶ فوریه ۲۰۲۲
تانک‌های ارتش روسیه، تصویر ارائه شده از سوی وزارت دفاع روسیه - ۱۶ فوریه ۲۰۲۲

نیروهای ارتش اوکراین و شورشیان مورد حمایت روسیه روز پنجشنبه یکدیگر را به شلیک به سمت یکدیگر از آن سوی خط آتش‌بس در شرق اوکراین متهم کردند.

این اتهامات در حالی است که کشورهای غربی با توجه به حضور ده‌ها هزار سرباز روسیه در اطراف اوکراین، نسبت به حمله احتمالی روسیه به اوکراین هشدار داده‌اند.

رویترز می‌گوید جزئیات این رویدادها را نمی‌تواند به طور مستقل تأیید کند، ولی بر اساس اعلام این خبرگزاری، گزارش‌های اولیه حاکی از آن است که ادعاهای مطرح شده مانند مواردی است که در گذشته پیرامون نقض آتش‌بس در طول درگیری‌ هشت ساله در شرق اوکراین مطرح شده بود.

جدایی‌طلبان اوکراینی مورد حمایت روسیه نیروهای دولتی اوکراین را متهم کردند که در ۲۴ ساعت گذشته چهار بار به سمت آنها شلیک کرده‌اند، در حالی که دولت اوکراین شورشیان را متهم کرده است که گلوله‌هایی شلیک کرده اند که به یک مهدکودک اصابت کرده و باعث موج‌گرفتگی دو غیرنظامی شده است.

وزیر دفاع آمریکا ادعای مسکو را رد کرد

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، روز پنجشنبه با رد ادعاهای مسکو در مورد عقب نشینی نیروهایش از نزدیکی مرز اوکراین گفت، واشنگتن شاهد بوده است که روسیه ذخایر خون را افزایش داده است و نیروهایش را به مرزهای اوکراین نزدیکتر کرده و هواپیماهای جنگی آن پروازهای بیشتری می‌کنند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز برنامه یک سفر خود را در آخرین لحظه، برای سخنرانی روز پنجشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره اوکراین تغییر داد.

به نوشته رویترز، این نشست در حالی برگزار می‌شود که ایالات متحده روسیه را به استقرار ۱۵۰ هزار نیرو در نزدیکی مرزهای اوکراین در هفته‌های اخیر متهم کرد.

واکنش بریتانیا

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا نیز روز پنجشنبه روسیه را متهم کرد که به دنبال ایجاد بهانه‌ای برای حمله به اوکراین است. خانم تراس روز پنجشنبه به کی‌یف سفر کرد.

پیش از این مقامات آمریکایی گفته بودند که روسیه ممکن است به دنبال بهانه‌جویی برای حمله به اوکراین باشد. روسیه اتهام تلاش برای حمله به اوکراین را رد کرده است.

بررسی‌های ماهواره‌ای

در همین حال یک شرکت خصوصی آمریکایی – مکسار تکنولوجیز - روز پنجشنبه گفت که تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که روسیه برخی از تجهیزات نظامی خود را که در نزدیکی اوکراین مستقر شده بود، منتقل کرده است، اما جنگ‌افزارهای دیگری را وارد منطقه کرده و مسکو همچنان نیروها و تجهیزات زیادی را در نزدیکی اوکراین دارد.

مسکو روز سه‌شنبه گفت بخشی از نیروهایش را در نزدیکی اوکراین عقب برده است، اما کشورهای غربی روز چهارشنبه هشدار دادند که حضور نظامی روسیه در حال افزایش است و نه کاهش.

رزمایش مشترک با بلاروس

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز پنجشنبه با اشاره به نگرانی‌های غرب در مورد احتمال حمله روسیه به اوکراین، گفت: روسیه و بلاروس به رزمایش‌های نظامی مشترک خود در ۲۰ فوریه همانطور که قبلا برنامه ریزی شده بود، پایان خواهند داد.

مانور مشترک روسیه و بلاروس بر نگرانی غرب از حمله احتمالی روسیه به اوکراین افزوده است.

XS
SM
MD
LG