لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۳

فرزند شهاب دلیلی: تا دولت آمریکا اطمینان ندهد پیگیر وضعیت پدرم است، تحصن و اعتصاب غذا را ادامه می‌دهم


دارين دلیلی در جریان تحصن مقابل کاخ سفید و مراسم روشن کردن شمع به نشانه همدردی که شامگاه یکشنبه ۲۲ مرداد برگزار شد
دارين دلیلی در جریان تحصن مقابل کاخ سفید و مراسم روشن کردن شمع به نشانه همدردی که شامگاه یکشنبه ۲۲ مرداد برگزار شد

دارین دلیلی، فرزند شهاب دلیلی در واکنش به این که در معامله اخیر اعلام شده میان آمریکا و جمهوری اسلامی ایران برای آزادی شماری زندانی، نامی از پدرش نیست، در مقابل کاخ سفید تحصن و همچنین اعتصاب غذا کرده است.

دارین دلیلی روز جمعه ۲۰ مرداد در مقابل کاخ سفید تحصن و اعتصاب غذای خود را شروع کرد و روز دوشنبه ۲۳ مرداد به بخش فارسی صدای آمریکا گفت به همین مسیر ادامه داده و یا شاید تحصن خود را به مقابل ساختمان وزارت امور خارجه آمریکا منتقل کند.

او افزود: «من و پدرم همزمان اعتصاب غذای خود را شروع کردیم. او در زندان اوین در ایران و من در مقابل کاخ سفید در واشنگتن پایتخت آمریکا. من می‌خواهم اطمینان پیدا کنم در مذاکراتی که میان آمریکا و جمهوری اسلامی در جریان است،‌ پدرم فراموش نمی‌شود.»

شامگاه یکشنبه ۲۲ مرداد و در مراسم همدردی و حمایت از خانواده دلیلی، شماری از خانواده‌ها در کنار دارین دلیلی و مادرش ناهید دلیلی حاضر شده و شمع روشن کردند.

روشن کردن شمع به نشانه همدردی با خانواده شهاب دلیلی که در ایران در زندان است، واشنگتن مقابل کاخ سفید
روشن کردن شمع به نشانه همدردی با خانواده شهاب دلیلی که در ایران در زندان است، واشنگتن مقابل کاخ سفید

هفته گذشته اخبار آزادی شش میلیارد دلار از پول‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی در برابر آزادی پنج ایرانی-آمریکایی زندانی در ایران منتشر شد.

عماد شرقی و سیامک نمازی، شهروندان ایرانی-آمریکایی و مراد طاهباز شهروند سه تابعیتی بریتانیا، آمریکا و ایران در میان این پنج نفری هستند که قرار است در ازای آزادسازی پول، آزاد شوند. از هویت دو نفر دیگری که قرار است در جریان این معامله آزاد شوند، اطلاع دقیقی منتشر نشده است.

عماد شرقی، روز سوم اردیبهشت ١٣٩٧ با اتهام‌هایی چون «جاسوسی و برهم زدن امنیت ملی» در زندان اوین زندانی شد. این بازرگان و سرمایه‌گذار ایرانی-آمریکایی که پس از هشت ماه از همه اتهامات تبرئه و آزاد شد، بار دیگر بازداشت و به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

سیامک نمازی هم در ٢١ مهر ۱۳۹۴ از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شد. مراد طاهباز هم در بهمن ۱۳۹۶ دستگیر شد.

شهاب دلیلی در سال ۱۳۹۵ و در حالی که تازه با خانواده خود به آمریکا مهاجرت کرده و همگی اقامت دائم خود در آمریکا را دریافت کرده بودند، برای شرکت در مراسم خاکسپاری پدرش به ایران سفر کرد و آن‌جا بازداشت شد. شهاب دلیلی به اتهام «همکاری با دولت متخاصم» به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

جیسون پوبلیت، وکیل شهاب دلیلی در آمریکا پیشتر گفته بود موکل او از تمامی شرایط حمایتی تحت قانون گروگان‌گیری باب لوینسون، برخوردار است و دولت آمریکا باید موجبات آزادی او را دنبال کند.

تحصن خانواده «شهاب دلیلی» مقابل کاخ سفید و درخواست تلاش برای آزادی او
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:30 0:00

XS
SM
MD
LG