لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۳

رئیس کل بانک مرکزی ایران از «آزادسازی منابع ارزی توقیف‌شده» در کره جنوبی خبر داد


محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی
محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی

محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، روز شنبه ٢١ مرداد با انتشار پستی در رسانه اجتماعی «ایکس» (توییتر سابق) از «آزادسازی منابع ارزی توقیف‌شده» در کره جنوبی خبر داد.

به گفته او، نزدیک به هفت میلیارد دلار از منابع ارزی ایران طی سال‌های پایانی دهه ۹۰ به صورت وون، واحد پول ملی کره جنوبی، به بانک‌های این کشور واریز شد که به دلیل کاهش برابری وون به دلار، «نزدیک به یک میلیارد دلار آن، با کاهش ارزش برابری مواجه شد.»

رئیس کل بانک مرکزی افزود: «تمام منابع ارزی توقیف شده ایران در کره جنوبی، آزاد و هزینه‌های تبدیل ارز آن از وون به یورو نیز توسط کشور ثالت پذیرفته شد.»

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز جمعه گفت که پول‌های آزاد شده ایران مشمول محدودیت‌هایی است و فقط برای مقاصد «غیر نظامی» مانند «خرید غذا و دارو» هزینه خواهد شد.

به گزارش رویترز، جان کربی تصریح کرد که ایالات متحده از نزدیک بر چگونگی استفاده از دارایی‌های آزاد شده ایران که حدود شش میلیارد دلار تخمین زده می‌شود، «نظارت» خواهد کرد و از هزینه کردن این وجوه برای «مقاصد نظامی» جلوگیری می‌کند.

محمدرضا فرزین همچنین گفت که «به‌زودی تمامی این منابع یورویی به حساب‌های شش بانک ایرانی در قطر واریز می‌شود و به‌صورت پرداخت بانکی جهت خرید کالاهای غیرتحریمی استفاده خواهد شد.»

وی عنوان کرد که «منابع ارزی ایران در چند کشور دیگر نیز به‌زودی در دسترس قرار می‌گیرد که اخبار و آثار آن در بازار و مبادلات تجاری مشاهد خواهد شد.» او به نام این کشورها اشاره نکرد.

تاکنون خبری در این مورد از سوی مقام‌های ایالات متحده و کشورهای مورد نظر رئیس کل بانک مرکزی منتشر نشده است.

پنج آمریکایی دوتابعیتی بازداشت‌شده در زندان‌های جمهوری اسلامی روز پنجشنبه به بازداشت خانگی در یک هتل در تهران منتقل شدند که به نظر می‌رسد «گامی به‌ پیش» در «توافق مبادله گروگان‌ها» بین ایالات متحده و ایران به شمار می‌آید.

بنا‌بر گزارش‌ها، این توافقنامه شامل مقرراتی برای آزادسازی سرمایه‌های مسدود شده ایران به مبلغ شش میلیارد دلار و بازگرداندن پنج زندانی دوتابعیتی است که در زندان‌های ایران نگهداری می‌شوند.

از میان این پنج ایرانی آمریکایی دوتابعیتی، سیامک نمازی، عماد شرقی، مراد طاهباز و «نفر چهارم ناشناس» از زندان «اوین» تهران به بازداشت خانگی منتقل شده‌اند که کاخ سفید این خبر را تایید کرده است.

همچنین به گفته منابع آگاه از مذاکرات، «پنجمین دوتابعیتی» که هویتش آشکار نشده است، پیش‌تر در بازداشت خانگی بوده است.

در این حال، مقام‌های جمهوری اسلامی گفته‌اند که در این توافق، قرار شده است که چند تن از ایرانی‌هایی که به دلیل دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران ، در آمریکا زندانی شده‌اند، هم آزاد شوند.

XS
SM
MD
LG