لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۴

مخالفت بنیامین نتانیاهو با توافق آمریکا و ایران برای آزادی پنج زندانی آمریکایی 


بنیامین نتانیاهو
بنیامین نتانیاهو

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز شنبه با توافق آمریکا و ایران برای آزادی پنج زندانی آمریکایی در ازای آزادسازی چندین میلیارد دلار دارایی مسدود شده ایران، مخالفت کرد.

به گزارش تایمز اسرائیل، دفتر نخست‌وزیری اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد: «موضع اسرائیل مشخص است، هرگونه توافق بین جمهوری اسلامی و ایالات متحده که زیرساخت‌های هسته‌ای ایران را از بین نمی‌برد، به برنامه هسته‌ای این کشور پایان نمی‌دهد و تنها به تامین مالی نیروهای تروریست نیابتی آن کمک می‌کند، توافقی ناکافی است.»

ایالات متحده و جمهوری اسلامی از آزادی چند تبعه آمریکایی از زندان‌های ایران در ازای آزادی چند زندانی در ایالات متحده و همچنین اجازه دسترسی ایران به منابع مالی مسدود شده خود در کره جنوبی، برای تامین نیازهای بشردوستانه مانند غذا و دارو، خبر داده‌اند.

به نوشته روزنامه تایمز اسرائیل، دولت جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده سعی کرده است تا ایران را به توافق هسته‌ای که پس از خروج ترامپ در سال ۲۰۱۸ از هم پاشید، بازگرداند.

سال گذشته، کشورهایی که در توافق اولیه شرکت داشتند، یک نقشه جامع به عنوان آخرین و بهترین راهبرد برای بازگشت به توافق پیشنهاد دادند، اما ایران از قبول آن سر باز زد.

گذشته از تنش‌ها بر سر توافق هسته‌ای و جاه طلبی‌های اتمی ایران، از سال ۲۰۱۹ مجموعه‌ای از حملات و توقیف کشتی‌ها در خاورمیانه نیز به تهران نسبت داده شده است.

پنتاگون در حال بررسی طرحی برای استقرار نیروهای آمریکایی برای حفاظت از کشتی‌های تجاری در تنگه هرمز است، جایی که ۲۰ درصد از کل محموله‌های نفتی خلیج فارس از آن می‌گذرد.

XS
SM
MD
LG