لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۳

اداره هواشناسی آمریکا: شرایط اقلیمی «ال نینیو» در کره زمین ایجاد شده است


احتمال شرایط گرم و خشک حاصل از «ال نینیو» موجب نگرانی کشاورزان از استرالیا تا هند شده است (آرشیو)
احتمال شرایط گرم و خشک حاصل از «ال نینیو» موجب نگرانی کشاورزان از استرالیا تا هند شده است (آرشیو)

اداره هواشناسی دولتی آمریکا روز پنجشنبه به وجود آمدن شرابط آب و هوایی «ال نینیو» در کره زمین را تایید کرد.

این در حالی است که کشاورزان از استرالیا تا هند برای مقابله با شرایط گرم و خشک ناشی از این رویداد آب و هوایی، که می‌تواند به محصولات کشاورزی آنها آسیب وارد کند، آماده می‌شوند.

به گزارش رویترز، مرکز پیش‌بینی آب و هوای اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده در توصیه ماهانه خود گفت که ال نینیو، گرم شدن دمای سطح آب در شرق و مرکز اقیانوس آرام، می‌تواند در زمستان سال ۱۴۰۲ به تدریج به سمت نیمکره شمالی شدت یابد.

علائم اولیه شرایط آب و هوایی ال نینیو پیشتر نیز تولیدکنندگان مواد غذایی در سراسر آسیا را تهدید می‌کرد. اما کشاورزان آمریکایی روی بارندگی‌های سنگین تابستانی ناشی از ال نینیو برای کاهش تأثیر خشکسالی شدید حساب می‌کنند.

این امر می‌تواند به کاهش ۳۴ درصدی تولید محصولات زمستانه در استرالیا (در مقایسه با رکورد تولید) منجر شود و همچنین ر روی تولید برنج و روغن نخل در اندونزی، تایلند، و مالزی - که ۸۰ درصد از روغن نخل جهان را تامین می‌کند - تأثیر بگذارد.

در هند، که برای محصولات تابستانی خود تا حد زیادی به باران‌های موسمی وابسته است، اثرات ال نینیو را می‌توان تا حدی با «دوقطبی اقیانوس هند» یا به اصطلاح «نینیو هندی» جبران کرد. هر چند در بخش‌های شمال غربی کشور انتظار می‌رود که بارندگی کمتر از حد معمول و طبیعی باشد.

مرکز هواشناسی اداره ملی اقیانوسی و جوی می‌گوید احتمال وقوع ال ‌نینیو قوی - در شدیدترین حد خود - تقریباً مشابه ماه گذشته است و در ماه‌های آبان تا دی احتمال وقوع آن ۵۶ درصد و احتمال افزایش شدت آن ۸۴ درصد پیش بینی شده است.

برخی از کارشناسان هواشناسی آن را از نظر شدت تا حد زیادی مشابه پدیده ال نینیو ۱۳۹۵ می‌دانند.

XS
SM
MD
LG