لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۰

گزارش تحقیقی رویترز؛ افزایش مشکلات اقلیمی منابع آب و انرژی آسیا را با خطر روبرو کرده است


خبرگزاری رویترز در گزارشی درباره اختلالات مرتبط با سیستم مهم آبی هندوکش-هیمالیا به خطراتی اشاره می‌کند که توسعه اقتصادی و امنیت انرژی در ۱۶ کشور آسیایی با آنها روبرو هستند.

این گزارش تحلیلی به استناد تحقیقات موسسه «خطر آب چین» می‌گوید در منطقه حوضه‌های ۱۰ رودخانه اصلی که از هندوکش-هیمالیا سرازیر می‌شوند، نزدیک به ۲ میلیارد نفر زندگی می‌کنند که تولید ناخالص داخلی سالانه آنها بیش از ۴ تریلیون دلار است و تأثیرات تغییرات آب‌وهوایی مانند ذوب یخبندان و آب‌وهوای شدید در حال حاضر «تهدیدهای جدی» در این مناطق به وجود آورده است.

رویترز در این گزارش به هشدار محققان اشاره می‌کند که اگر نتوانیم انتشار گازهای گلخانه‌ای را مهار کنیم، همه رودخانه‌ها با «خطرات آب فزاینده و مرکب مواجه خواهند شد» و ساخت زیرساخت‌های انرژی با مصرف آب بیشتر، مشکلات را تشدید می‌کند.

این ۱۰ رودخانه شامل گنگ و برهماپوترا است که به هند و بنگلادش می‌ریزد و همچنین رودخانه‌های یانگ تسه و رود زرد و آبراه‌های فرامرزی مانند مکونگ و سالوین.

۸۶۵ گیگاوات ظرفیت برق در امتداد ۱۰ رودخانه در برابر خطرات اقلیمی آسیب‌پذیر قرار دارد که بیشتر آن به آب مربوط است. محققان افزودند که بیش از ۳۰۰ گیگاوات - که برای تامین انرژی ژاپن کافی است - در مناطقی قرار دارد که با خطرات آب «بالا» یا «بسیار زیاد» روبرو هستند.

حوضه رودخانه یانگ تسه چین، که حدود یک سوم انرژی آبی جمعیت این کشور را تامین می‌کند، سال گذشته دچار خشکسالی طولانی مدتی شد که با کاهش شدید تولید برق آبی، زنجیره تامین کالا در جهان را مختل کرد.

از زمان خشکسالی، دولت‌های این منطقه ساخت ده‌ها نیروگاه جدید زغال‌سنگ را برای رفع اختلالات انرژی آبی در آینده تصویب کردند. با این حال، انرژی زغال‌سنگ نیز به آب نیاز دارد و افزایش ظرفیت در چین و هند می‌تواند کمبود را تشدید کند.

محققان خاطرنشان کردند که با افزایش خطرات اقلیمی، کشورها تحت فشار هستند تا سیاست‌هایی اتخاذ کنند که امنیت انرژی و آب را تضمین کند.

XS
SM
MD
LG