لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۲

آمریکا: به همراه دیگر کشورها خواهان تحقیق در خصوص مرگ وحید صیادی نصیری هستیم


رابرت پالادینو، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
رابرت پالادینو، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

«رابرت پالادینو» معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن حمایت از قطعنامه صادره در سازمان ملل در محکومیت نقض حقوق بشر در ایران، اعلام کرد ایالات متحده در کنار دیگر کشورها، خواستار تحقیق درباره مرگ وحید صیادی نصیری و همچنین آزادی فوری نسرین ستوده است.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد یک روز پیشتر، قطعنامه ای را به تصویب رساند که به نقض گسترده حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران اعتراض دارد. این قطعنامه با ۸۴ رأی موافق، ۳۰ رأی مخالف و ۶۷ رأی ممتنع به تصویب رسید.

آقای پالادینو روز سه شنبه ۲۷ آذر و در جریان جلسه مطبوعاتی خود با خبرنگاران گفت: «ما از بیانیه صادر شده توسط فرانسه و پارلمان اروپا که توسط کانادا در سازمان ملل عرضه شده و با اکثریت رای آورد، استقبال می‌کنیم. (با این قطعنامه) باز هم توجه جهان به سابقه و کارنامه ناخوشایند جمهوری اسلامی ایران در نقض حقوق بشر، جلب شد.»

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: «چنین بیانیه‌هایی تاکید جامعه جهانی بر نقض روزانه حقوق بشر مردم ایران از سوی جمهوری اسلامی است. ما هم به دیگر مردم جهان پیوسته و درخواست می‌کنیم تحقیقی در مورد مرگ بی‌معنا در پی بازداشت خودسرانه وحید صیادی نصیری هستیم. و تحقیقات انجام نشده دیگری در مورد دیگر مواردی که به طور مشکوک و در حالی که زندانی رژیم بوده‌اند، جان سپردند.»

وحید صیادی نصیری در پی اعتصاب غذا در زندان جان باخت و روز ۲۳ آذر در قم به خاک سپرده شد.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین افزود: «ما هم به دیگر کشورهای جهان پیوسته و درخواست می‌کنیم نسرین ستوده و دیگر کسانی که خودسرانه دستگیر شده‌اند – مانند فرهاد میثمی – فوری و بدون پیش شرط آزاد شوند.

رابرت پالادینو گفت: «ایالات متحده به حمایت از حقوق مردم ایران ادامه می‌دهد و خواهان تضمین حقوق اساسی آن‌ها از جمله آزادی بیان، ادیان و باورها است که حق آن‌ها است و باید از آن برخوردار باشند.»

شاهزاده رضا پهلوی هم پیشتر و در گفت وگوی اختصاصی با صدای آمریکا، از مرگ وحید صیادی نصیری در پی اعتصاب غذا در زندان ابراز تاسف کرده و به خانواده او تسلیت گفته بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG