لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۴

گزارش تایم درباره مرگ معترض ایرانی بعد از اعتصاب غذا در زندان


اعضای خانواده و دوستان نصیری در مراسم تشییع او.
اعضای خانواده و دوستان نصیری در مراسم تشییع او.

نشریه تایم به ماجرای مرگ «وحید صیادی نصیری» زندانی سیاسی بعد از اعتصاب غذا پرداخت و نوشت:‌ یک فعال سیاسی ایرانی، محبوس در زندان قم، روز چهارشنبه پس از اعتصاب غذایی ۶۰ روزه درگذشت.

به گزارش «مانیتورینگ حقوق بشر ایران»، وحید صیادی نصیری در سال ۲۰۱۵ زندانی و به اتهام توهین به رهبر جمهوری اسلامی و «تبلیغ علیه نظام»، در صفحه فیسبوک خود، به هشت سال زندان محکوم شده بود

وحید صیادی نصیری در جریان بازداشت اولیه اش در زندان های «رجایی شهر» و «اوین» از سوی عوامل رژیم مورد آزار و اذیت قرار گرفته بود. به گفته «مانیتورینگ حقوق بشر ایران»، در ماه مه ۲۰۱۷ یک هم سلولی و در فوریه سالجاری دو زندانی دیگر به او حمله کرده بودند. صیادی در ماه مارس پس از گذراندن دو سال و نیم از حکم اش آزاد شد، اما بار دیگر در اوت ۲۰۱۸ دستگیر شد.

وحید صیادی نصیری اعتصاب غذایش را در ماه اکتبر در اعتراض به شرایط زندان و عدم دسترسی به وکیل آغاز کرد. الهه صیادی نصیری، خواهر او، می گوید وحید همچنین خواستار انتقال به زندان اوین شده بود. این زندانی سیاسی معترض بود که حبس او در کنار زندانیان جرایم عادی نقض مقررات ایران بر مبنای اصل تفکیک جرائم است.

به گزارش سازمان غیردولتی «دیدبان حقوق بشر»، مقامات در ایران مرتب دسترسی حقوقی بازداشت شدگان را محدودتر می کنند. وزارت خارجه آمریکا به مسافران بالقوه به مقصد ایران هشدار داده است که «مقامات ایران به بازداشت و زندانی کردن ناعادلانه شهروندان آمریکا از جمله دانشجویان، تجار و دانشگاهیان به اتهام هایی شامل جاسوسی و تهدید برای امنیت ملی ادامه می دهند».

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG