لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۹

نیکی هیلی: ایران همچنان از دست نشاندگان تروریست خود پشتیبانی می کند


نیکی هیلی
نیکی هیلی

در ماه اوت شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آراء به قطعنامه ای رای داد که هدف آن جلوگیری از دستیابی تروریست ها به جنگ افزارها، و نیز اجزاء سازنده بمب های انفجاری از راه دور است که روز به روز کاربرد بیشتری پیدا می کنند.

قطعنامه شماره۲۳۷۰ ( به پیروی از قطعنامه شماره ۱۳۷۳ که به دنبال حمله های ۱۱ سپتامبر در سال ۲۰۰۱ به تصویب رسید)، از همه کشورهای عضو می خواهد از هرنوع پشتیبانی از کسانی که درگیر عملیات تروریستی هستند خودداری ورزند و عرضه جنگ افزارها به آنها را متوقف سازند.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد پس از رای گیری شورا ، در گفتگو با خبرنگاران از پیشرفت های اخیر علیه داعش و القاعده خبر داد اما اضافه کرد که به رغم ممنوع شدن ارسال جنگ افزارها به کشورها از جمله یمن و سومالی، انتقال جنگ افزارها به داخل این سرزمین ها ادامه دارد و قطعنامه های شورای امنیت نادیده گرفته می شود:
" یک کشور آگاهانه و به صورتی نظام مند به ارسال جنگ افزارها، آموزش و تامین مالی گروه های تروریست ادامه می دهد. یک کشور هست که برای پیشبرد سیاست خارجی خود و جبران ضعف های خویش از دست نشاندگان تروریست خود پشتیبانی می کند. این کشور، ایران است."

نیکی هیلی به دست نشاندگان تروریست ایران در عراق و سوریه اشاره کرد ؛ به حمایتش از حماس و گروه های تروریستی بحرینی ادامه می دهد؛ شریکش حزب اله لبنان همچنان به تولید جنگ افزار ها و نیروهای رزمی در لبنان مشغول است:
"تا هنگامی که اجازه دهیم ایران ممنوعیت های شورا ی امنیت را زیر پا بگذارد و از تنبیه مصون بماند این کشور همچنان منبع تامین جنگ افزارها به گروه های تروریستی است؛ گروه هائی که مدام بر اندازه و قابلیت تخریب شان افزوده می شود."

نیکی هیلی گفت: "ایالات متحده همچنان این موضوع را مطرح خواهد ساخت که ایران در هر فرصتی ناسازگاری خود را نشان داده است".

XS
SM
MD
LG