لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۰

نتانیاهو در دیدار با دبیرکل سازمان ملل: ایران در سوریه و لبنان کارخانه تولید موشک می‌سازد


آقای نتانیاهو در اورشلیم میزبان آنتونیو گوترس دبیر کل سازمان ملل بود.
آقای نتانیاهو در اورشلیم میزبان آنتونیو گوترس دبیر کل سازمان ملل بود.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه پس از ملاقات با آنتونیو گوترس دبیرکل سازمان ملل متحد در اورشلیم گفت ایران کارگاه هایی را برای ساخت موشکهای دقیق هدایت شونده در لبنان و سوریه برای هدف قراردادن اسرائیل ایجاد میکند.

دبیر کل سازمان ملل که از یکشنبه به خاورمیانه سفر کرده در دیدار با نخست وزیر و رئیس جمهوری اسرائیل وعده داد هرچه در قدرت دارد برای خاتمه دادن به تبعیض علیه اسرائیل و یهودی ستیزی به کار گیرد.

آقای نتانیاهو در یک کنفرانس مشترک با دبیر کل سازمان ملل ایران را متهم به تبدیل سوریه به یک پایگاه نظامی، برای ریشه کنی اسرائیل کرد که هدف اعلام شده از سوی تهران است.

نتانیاهو گفت: من فکر می کنم در سوریه بزرگترین مشکل ما حزب الله است. سازمان ملل متحد وظیفه دارد مانع ارسال تسلیحات به حزب الله شود، اما بر خلاف قطعنامه شورای امنیت، قاچاق دهها هزار سلاح به لبنان برای حزب الله گزارش شده و مشکل بزرگتر آنست که ایران مشغول تبدیل سوریه به پایگاهی از تسلیحات نظامی با هدف اعلام شده تهران برای نابودی اسرائیل است.

وی افزود: آنها قصد دارند از این سایتها برای ساخت موشک های دقیق هدایت شونده برای هدف قرار دادن اسرائیل استفاده کنند.

نخست وزیر اسرائیل اضافه کرد این چیزی است که کشورش نمی تواند قبول کند و سازمان ملل نیز نباید بپذیرد.

آنتونیور گوترس دبیر کل سازمان ملل که یکشنبه برای یک دیدار سه روزه از منطقه با هدف تشویق اسرائیل و فلسطینی ها به ازسر گیری مذاکرات صلح وارد اسرائیل شد، در پاسخ به انتقاد نخست وزیر اسرائیل مبنی بر اینکه نیروهای حافظ صلح سازمان ملل UNIFIL در لبنان در مورد نیروهای حزب الله تحت حمایت ایران در منطقه مرزی، نرم عمل میکند، از اقدام آنها دفاع کرد و گفت من هرکاری را برای حصول اطمینان از اینکه صلحبانان سازمان ملل در لبنان به ماموریتشان بطور کامل عمل کنند، انجام خواهم داد و نگرانیهای اسرائیل را درک می کنم.

آقای گوترس تاکید کرد هرگونه ایده و یا قصد و خواست نابودی اسرائیل چیزی است که از نظر من کاملا غیر قابل قبول است. نیز به آن اشاره کرد و گفت
نگرانی نخست وزیر اسرائیل از فعالیت ایران در نزدیکی این کشور موضوعی است که او هفته پیش در دیدار با رئیس جمهوری روسیه از تحرکات ایران در سوریه ابراز نگرانی کرد و گفت افزایش فزاینده نقش ایران در سوریه تهدیدی علیه اسرائیل است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بنیامین نتانیاهو در دیدار با ولادیمیر پوتین که در شهر سوچی در سواحل دریای سیاه انجام شد، گفت گروه داعش از هر جا که برود ایران جای آن را خواهد گرفت.

دیدار دبیرکل سازمان ملل با رئیس جمهوری اسرائیل

دبیر کل سازمان ملل دوشنبه پس از ملاقات با روون ریولین رییس جمهوری اسرائیل نیز وعده داد با تبعیض علیه اسرائیل در سازمان ملل مبارزه کند و عمل کسانی را که خواستار نابودی اسرائیل هستند، یهودی ستیزی مدرن توصیف کرد.

گوترس گفت: ما همیشه در گفت و گو با دولت اسرائیل در تلاش برای پیدا کردن راه هایی برای صلح در این منطقه بی پرده خواهیم بود ، اما همیشه متعهد خواهیم بود تا اطمینان حاصل کنیم که یهوی ستیزی غالب نخواهد شد و برابری در رویکرد با همه کشورها کاملا محترم شمرده شود.

آقای گوترش سه شنبه با نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی در کرانه غربی دیدار می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG