لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۳

انتقاد وزیر خارجه امارات از نقش «استعماری» ایران و ترکیه در سوریه


نشست خبری مشترک شیخ عبداﻟله بن زاید آل نهیان و سرگئی لاوروف وزیران خارجه امارات متحده عربی و روسیه در ابوظبی - بهمن ۱۳۹۵
نشست خبری مشترک شیخ عبداﻟله بن زاید آل نهیان و سرگئی لاوروف وزیران خارجه امارات متحده عربی و روسیه در ابوظبی - بهمن ۱۳۹۵

وزیر خارجه امارات متحده عربی روز سه شنبه در یک نشست خبری در ابوظبی، از ایران و ترکیه خواست به آنچه او نقش «استعماری» آنها در سوریه خواند پایان دهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شیخ عبداﻟله بن زاید آل نهیان همچنین خواستار «خروج طرف‌هایی (در جنگ سوریه) شد که در تلاش برای تضعیف حاکمیت سوریه هستند.»

وزیر خارجه امارات در ادامه این نشست خبری مشترک با سرگئی لاوروف همتای روس خود گفت «من دارم به روشنی و به صراحت درباره ایران و ترکیه صحبت می‌کنم.»

به گفته او «اگر ایران و ترکیه به دیدگاه و رفتار تاریخی و استعمارگرایانه و رقابت خود در امور عرب ادامه دهند، در همین وضع باقی می‌مانیم؛ نه تنها در سوریه، بلکه فردا در یک کشور دیگر.»

به نوشته خبرگزاری رویترز، این اظهارات دیپلمات ارشد اماراتی می‌تواند نشانه ای از نارضایتی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس از کاهش نفوذشان در سوریه باشد.

عربستان سعودی – رقیب سنتی ایران در منطقه – و متحدان آن مانند امارات متحده عربی در جنگ داخلی سوریه از شورشیان مخالف دولت بشار اسد حمایت می‌کنند.

اظهارات روز سه شنبه شیخ عبداﻟله بن زاید، پس از دیدار با وزیر خارجه روسیه مطرح شد که در ادامه سفر منطقه‌ای خود درباره بحران سوریه، امروز صبح وارد ابوظبی شده بود.

مسکو نیز مانند تهران، حامی عمده دولت حاکم بر دمشق است و در جنگ نیروهای اسد در برابر مخالفان و گروه‌های افراطی، از جمله داعش، مشارکت مستقیم دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG