لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۹

ائتلاف به رهبری آمریکا: فایل صوتی منتسب به رهبر داعش قابل تایید نیست


سرهنگ شان رایان، یکی از سخنگویان ائتلاف ضدداعش به رهبری ایالات متحده - آرشیو
سرهنگ شان رایان، یکی از سخنگویان ائتلاف ضدداعش به رهبری ایالات متحده - آرشیو

یکی از سخنگویان ائتلاف ضدداعش به رهبری ایالات متحده روز پنجشنبه گفت ائتلاف نمی‌تواند اصالت فایل صوتی منتسب به رهبر گروه موسوم به «دولت اسلامی» که اخیرا منتشر شده است را تایید کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، داعش اخیرا فایلی از سخنان ابوبکر البغدادی رهبر آن گروه افراطی را منتشر کرده، که در صورت صحت، برای نخستین بار است که پس از حدود یک سال منتشر می‌شود.

سرهنگ شان رایان در واکنش گفت، البغدادی مدتهاست که محلی از اعراب ندارد، اما از آنجایی که نمی‌توان اصالت فایل و زنده بودن یا نبودن او را تایید کرد، او همچنان اولویت اصلی ما در این جنگ است.

در این فایل صوتی ۵۴ دقیقه‌ای، شخصی که داعش ادعا می‌کند البغدادی است، از پیروانش می‌خواهد به جنگ با گروه‌هایی که او دشمن خوانده ادامه دهند و در سراسر جهان حملاتی را علیه غرب به راه اندازند.

این فایل چهارشنبه شب توسط یکی از بازوهای رسانه‌ای داعش منتشر شد و مشخص نیست چه زمانی و در کجا ضبط شده است. برخی می‌گویند بغدادی مرده و برخی می‌گویند در سوریه پنهان شده است.

آخرین فایل صوتی البغدادی – شهروند عراقی که نام اصلی او ابراهیم عواد ابراهیم البدری است – در ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۷ و دو ماه پس از آزادسازی موصل عراق و یک ماه پیش از بازپس‌گیری رقه سوریه منتشر شد.

از موصل و رقه به عنوان مراکز خلافت خودخوانده اسلامی گروه داعش یاد می‌شد.

گروه تروریستی داعش که سال ۲۰۱۴ بخش‌های بزرگی از عراق و سوریه را به اشغال خود در آورده و اعلام برپایی خلافت خودخوانده اسلامی کردند، در یک سال اخیر متحمل شکست‌های سنگینی شده است.

بغداد و دمشق شکست گروه داعش را در عراق و سوریه اعلام کرده‌اند؛ با این حال ایالات متحده و ائتلاف می‌گویند این گروه هنوز بطور کامل از بین نرفته است و اعضای آن همچنان در آن دو کشور فعال هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG