لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۹

با تصرف آخرین منطقه اشغالی: ارتش سوریه پیروزی بر داعش را اعلام کرد


ارتش سوریه روز پنجشنبه اعلام کرد با تسخیر آخرین شهر کشور به حضور داعش در سوریه پایان بخشیده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، روز پنجشنبه ۱۸ آبان، ارتش بشار اسد با کمک حامیان خود، داعش را از بوکمال در مرز با عراق بیرون رانده و به حضور پیکارجویان آن گروه افراطی در سوریه پایان داده است.

با این تحول، خلافت خودخوانده داعش که در سال ۲۰۱۴ در سرزمینهای عراق و سوریه اعلام موجودیت کرد، به حیاتش در سوریه پایان داده شده، اما هنوز درگیری های خانه به خانه و خیابان به خیابان برای به عقب راندن آخرین بقایای این گروه تروریستی ادامه دارد.

بسیاری از پیکارجویان داعش تسلیم شده یا اقدام به فرار کرده اند. مقاومت این گروه در البوکمال بسیار شدید بود، اما به گفته فرماندهان ارتش سوریه و متحدان، در همان روز که حمله آغاز شد کنترل داعش بر آن روستای مرزی پایان یافت.

از سرنوشت فرماندهان داعش هنوز گزارشی نرسیده است، اما گفته می شود شمار ی در بمباران ها و نبردها کشته شده اند؛ عده ای دستگیر شده و بعضی هم مخفیانه فرار کرده یا تغییر چهره داده اند.

ابوبکر البغدادی رهبر داعش، که خود را خلیفه جهان اسلام معرفی کرده بود، آخرین بار در مسجد موصل دیده شد و از آن پس هیچ گونه حضوری در مکان های عمومی نداشته و فیلمی هم از او منتشر نشده است.

کارشناسان اطلاعاتی غرب بر این باورند که از دست دادن قلمرو به معنی آن نیست که کار داعش به پایان رسیده است. هنوز افراد وابسته به این گروه در نقش «گرگ های تنها» با چاقو به مردم در خیابان های کشورهای غربی حمله می برند یا با خودرو مردم عادی کوچه و بازار را زیر می گیرند، و یا با سلاح گرم به مردم تیراندازی می کنند.

داعشی ها ممکن است مخفی شوند و منتظر یک آشفتگی بزرگ در خاور میانه بمانند و بار دیگر فعالیت های خود را علنی کنند؛ که چندان هم دور از ذهن نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG