لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۹

با حکم دادگاه تجدید نظر پرونده ایمیل‌های کلینتون بار دیگر احیا می‌شود


در آخرین تحول مربوط به پرونده جنجال‌برانگیز ایمیل‌های هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین ایالات متحده، دادگاه تجدید نظر با نقض رأی دادگاه بدوی اعلام کرد که دو آژانس دولت فدرال آمریکا باید اقدامات بیشتری برای بازیابی این ایمیل‌ها انجام می‌‌دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حکم روز سه شنبه استفان ویلیامز قاضی دادگاه تجدیدنظر منطقه کلمبیا سیرکوئیت، یکی از چالش های حقوقی در روند بررسی پرونده نحوه استفاده خانم کلینتون از ایمیل‌های دولتی در دوران وزارت خارجه او را بار دیگر احیا می‌کند.

پیشتر قاضی یک دادگاه منطقه‌ای در حکمی گفته بود که وزارت خارجه و سازمان بایگانی اسناد ملی، برای بازیابی ایمیل‌های وزیر خارجه سابق «تلاش کافی» به خرج داده‌اند. اما برخی معترض هستند که این دو نهاد خواستار اقدامات آتی دادستان کل نشده‌اند.

همین موضوع باعث شد که دو گروه محافظه کار، یک شکایت قانونی را در این زمینه مطرح کنند.

هیلاری کلینتون، نامزد ناکام حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آبان ماه، در دوره اول ریاست جمهوری باراک اوباما و در فاصله سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ میلادی وزیر خارجه آمریکا بوده و از یک سرور شخصی برای مکاتبات کاری استفاده کرده بود.

وی پیشتر ۵۵ هزار صفحه از ایمیل‌هایش را به مقام‌های مسئول رسیدگی به این پرونده ارائه کرده است، اما حدود ۳۰ هزار صفحه ایمیل دیگر را به این دلیل که شخصی بوده و ربطی به فعالیت‌های کاری اش در وزارت خارجه نداشتند، به مقامات تحویل نداده است.

به نوشته رویترز، موضوع استفاده خانم کلینتون از سرور شخصی برای مکاتبات کاری، در شکست او در برابر رقیب جمهوریخواهش، دونالد ترامپ، نقش داشته است. آقای ترامپ بارها در تبلغیات انتخاباتی، ضمن انتقاد از این موضوع، صلاحیت او را زیر سئوال برد.

دونالد ترامپ که در انتخابات هشتم نوامبر (۱۸ آبان ماه) به پیروزی رسید، پیش از برگزاری انتخابات گفته بود که اگر به ریاست جمهوری برسد، هیلاری کلینتون را به دادگاه خواهد کشاند. اما ظاهرا پس از پیروزی، دیگر تمایلی به پیگیری حقوقی این پرونده ندارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG