لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۵

پکن گزارش پنتاگون درباره بودجه دفاعی چین را رد کرد


جب جنگنده چینی در آسمان دریای شرقی چین (۲۴ مه ۲۰۱۴)
جب جنگنده چینی در آسمان دریای شرقی چین (۲۴ مه ۲۰۱۴)
چین گزارش وزارت دفاع آمریکا را که حاکی است پکن میزان مخارج دفاعی در سال گذشته را به مراتب کمتر از رقم واقعی اعلام کرده، تکذیب کرد.

گزارش سالانه پنتاگون به کنگره که روز پنجشنبه ارائه شد، می گوید هزینه های نظامی چین در ۲۰۱۳ حدود ۱۴۵ میلیارد دلار بود، که حدود ۲۰ درصد از آنچه که پکن اعلام کرد بیشتر است. پکن گفته است که این رقم ۱۱۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار بوده است.

گزارش پنتاگون همچنین حاکی است که پکن توانایی خود را برای قدرت نمایی در خارج افزایش می دهد و در عین حال به پیشرفت در نیروهای دریایی و هوایی چین و نیز فناوری موشکی، هواپیماهای بی سرنشین و جنگ سایبری اشاره می کند.

وزارت دفاع چین روز جمعه با رد گزارش فوق آن را «کاملا اشتباه» خواند و گفت این گزارش «اتهامات بی موردی وارد می آورد، در تهدید نظامی چین غلو می کند.»

مقامات آمریکایی از دیرباز براین گمان بوده اند که چین واقعیت هزینه های نظامی خود را پنهان می کند، هم به دلیل نبود شفافیت و هم عوامل دیگر از جمله فساد.

واشنگتن و متحدانش چین را متهم می سازند که از افزایش توانایی نظامی خود برای تهدید همسایگانش در دریاهای جنوبی و شرقی چین استفاده می کند.

هرچند چین هزینه های دفاعی خود را به طور مرتب افزایش داده است، اما در مقایسه با آمریکا هنوز پائین است. واشنگتن سال پیش حدود ۶۰۰ میلیارد دلار صرف امور دفاعی کرد.
XS
SM
MD
LG