لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۳

هشدار آمریکا به چین در میزگرد امنیتی آسیا


وزرای دفاع آمریکا و ژاپن در آستانه شروع به کار میزگرد امنیتی آسیا - سنگاپور ۳۱ مه ۲۰۱۴
وزرای دفاع آمریکا و ژاپن در آستانه شروع به کار میزگرد امنیتی آسیا - سنگاپور ۳۱ مه ۲۰۱۴

کنفرانس سالانه امنیتی کشورهای آسیا امسال در حالی برگزار شد که اختلاف میان چند کشور جنوب شرقی آسیا با چین بر سر مالکیت آبهای منطقه بالاگرفته است.

بزرگترین نشست امنیتی آسیا در گرماگرم اختلاف کشورهای ژاپن، ویتنام و فیلیپین با چین برسر مالکیت آبهای منطقه برگزار شد.

اما هنگامی که مقام های ارشد چندین کشور از جمله آمریکا، ژاپن و ویتنام ، پکن را به «اصلاح رفتار» خود فراخواندند، چین خود را در موضع انفعالی یافت.

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا در اظهاراتی بی پرده در کنفرانس امنیتی آمریکا گفت دنیای مدرن مرز و محدودیتی ندارد و مکان فرصت های بزرگ و البته «تهدیدهای بزرگ» است. آقای هیگل با اشاره به تحرکات نظامی جدید چین گفت «دولت پکن برای به کرسی نشاندن ادعای خود بر منطقه دریای جنوبی چین، دست به اقداماتی یکجانبه زده که ثبات منطقه را خدشه دار کرده است. وقتی اصول بنیادین نظم بین المللی برهم می خورد، آمریکا چشم از واقعیت برنمی دارد. ما به اصول بین المللی پایبندیم.»

وزیر دفاع آمریکا تأکید کرد کشورش در مورد ادعای مالکیت کشورهای طرف اختلاف، موضعگیری نمی کند. اما اشاره کرد که دولت پکن دسترسی فیلیپین به آبهای کم عمق ساحلی اش را محدود کرده و در آبهای مورد اختلاف با ویتنام، یک دکل نفتی نصب کرده است.

دولت چین در برابر اتهامات چاک هیگل ساکت ننشست. تلویزیون دولتی چین به نقل از وانگ گوانژونگ، معاون رئیس ستاد مشترک ارتش، از آقای هیگل به خاطر اظهاراتش در جلسه عمومی کنفرانس امنیتی کشورهای آسیا انتقاد کرد و آن را «سراسر سلطه طلبی، تحریک، تهدید و ارعاب» خواند.

ژی جین پینگ، رئیس جمهوری چین هم گفت دولت پکن در دریای جنوبی چین شروع به حمله نمی کند؛ ولی حمله دیگر کشورها را هم بی پاسخ نمی گذارد.

مقامات کشورهای منطقه، از جمله وزیر دفاع ژاپن، خواستار آن شده اند که اختلافات ارضی با چین از طریق مذاکره حل و فصل شود.

وزیر دفاع آمریکا در سخنانش در کنفرانس از پکن خواست تا برای رویارویی با تهدید پیونگ یانگ، با کشورهای منطقه همکاری کند.

وزیر دفاع آمریکا در واکنش به کودتا در تایلند از نظامیان خواست تا «از طریق انتخاباتی آزاد و عادلانه، قدرت را به مردم بازگردانند.»

کنفرانس امنیتی کشورهای آسیا از سال ۲۰۰۲ به این سو همه ساله با حضور مقام های بلندپایه و وزیران دفاع ۲۸ کشور منطقه شرق و جنوب شرقی آسیا در هتل شانگری-لا در سنگاپور برگزار می شود.
XS
SM
MD
LG