لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۰

هیگل: آمریکا از تقویت مواضع نظامی در آسیا عقب نمی کشد


چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا گفت تهدیدهای در حال ظهور در مناطق دیگر دنیا باعث نمی شود که ایالات متحده از برنامه تقویت مواضع نظامی خود در آسیا عقب بکشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هیگل این سخنان را روز پنجشنبه به خبرنگاران پیش از سفر به سنگاپور برای دیدار و گفتگو با متحدان آمریکا گفت. متحدان آمریکا در آسیا نگران ادعاهای ارضی رو به افزایش چین هستند.

آقای هیگل در سفر دو روزه خود به سنگاپور که روز جمعه آغاز می شود در یک مجمع امنیتی منطقه ای در سنگاپور سخنرانی می کند و بر تعهد آمریکا به متحدانش در آسیا تاکید می کند و دیدار های دو جانبه با مقامات آسیایی خواهد داشت. او سپس به افغانستان و اروپا سفر می کند.

چاک هیگل به خبرنگاران گفت در سفر به آسیا کمتر از ۱۰ جلسه دو جانبه و سه جلسه سه جانبه نخواهد داشت. هدف این نشست های رو در رو تقویت روابط آمریکا با متحدانش خواهد بود.

در نشست امنیتی منطقه ای سنگاپور، مقامات و کارشناسان دفاعی و امنیتی از آسیا، استرالیا و آمریکا شرکت می کنند. این پنجمین سفر چاک هیگل به آسیا از زمان رهبری پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، در سال گذشته میلادی است.

چاک هیگل همچنین در این سفر یک جلسه کوتاه با یک ژنرال ارتش چین خواهد داشت که رهبری هیئت چینی در این مجمع را بر عهده دارد. وزیر دفاع آمریکا گفت در این دیدار در مورد حوزه های مورد اختلاف «صریح» سخن خواهد گفت و همزمان به دنبال تماس ها در سطح نظامی با هدف بهبود ارتباطات و کاهش تنش ها خواهد بود.

وزیر دفاع آمریکا گفت بر حفظ باز بودن دریاها و آزادی دریانوردری تاکید می کند. برخی از متحدان آمریکا در خصوص ادعاهای چین در دریای جنوب چین ابراز نگرانی می کنند.
XS
SM
MD
LG