لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۸

چین به بیانیه کاخ سفید اعتراض کرد


ادای احترام به خاطره کشته شدگان در میان «تیان آن من» در پکن
ادای احترام به خاطره کشته شدگان در میان «تیان آن من» در پکن
دولت چین روز پنجشنبه به بیانیه دولت ایالات متحده به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد سرکوب معترضان در میدان «تیان آن من» در پکن، واکنش تندی نشان داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین با ابراز «ناخوشنودی شدید» پکن از بیانیه کاخ سفید، آن را «نادیده گرفتن کامل حقایق» خواند و در مقاله ای که خبرگزاری رسمی آن کشور شینهوا منتشر کرد گفت، چین به اظهارات مقام های آمریکایی اعتراض کرده است.

کاخ سفید روز گذشته در بیانیه ای بر حمایت خود از« آزادی های اساسی که معترضین در میدان تیان آن من به دنبال آن بودند» تاکید کرد و از پکن خواست تعداد کسانی را که در ارتباط با وقایع ۴ ژوئن ۱۹۸۹ کشته، بازداشت یا مفقود شده اند، اعلام کند.

در بیانیه کاخ سفید، ضمن تحسین «پیشرفت های خارق العاده اجتماعی و اقتصادی» چین، آمده است آمریکا به مناسبات خوب با پکن ارج می نهد، اما به طرح مسئله «حقوق بشر و آزادی های اساسی» در آن کشور ادامه خواهد داد.

در روزهای سوم و چهارم ژوئن ۱۹۸۹، زمانی که سربازان چین اعتراضات طرفداران دموکراسی به رهبری دانشجویان در میدان «تیان آن من» را سرکوب کردند، دست کم صدها، و شاید هزاران نفر از معترضان کشته شدند.

دولت چین هرگز رقمی در مورد کشته شدگان ارائه نداد و هیچ بیانیه رسمی درباره آنچه اتفاق افتاد منتشر نکرده است. اما از اقدامات خود به عنوان امری لازم برای حفظ ثبات دفاع می کند.
XS
SM
MD
LG