لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۳

چین اظهارات مقام های آمریکا و ژاپن را تحریک آمیز خواند


ژنرال وانگ گوانگ ژونگ معاون رئیس ستاد مشترک ارتش چین
ژنرال وانگ گوانگ ژونگ معاون رئیس ستاد مشترک ارتش چین
یک ژنرال ارشد ارتش چین اظهارات انتقادآمیز ایالات متحده آمریکا و ژاپن درباره فعالیت های چین در دریای جنوبی چین را «تحریک آمیز» خواند.

رهبران سه اقتصاد عمده جهان در میزگرد امنیتی آسیا در سنگاپور سخنان نیشداری با یکدیگر رد و بدل کردند. سال ها بود که در گردهمایی های دیپلماتیک جنگ لفظی به این شدت به راه نیفتاده بود.

ژنرال وانگ گوانگ ژونگ معاون رئیس ستاد مشترک ارتش چین در نشست روز یکشنبه میزگرد امنیتی آسیا گفت از اظهارات چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا، و شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به خشم آمده است. آقای هیگل روز شنبه چین را به انجام اقدامات برهم زننده ثبات در منطقه دریای جنوبی چین متهم کرده بود.

نخست وزیر ژاپن نیز در سخنرانی روز جمعه خود گفته بود توکیو از تلاش کشورهای جنوب شرقی آسیا برای حفظ امنیت دریایی و هوایی «حداکثر حمایت» را خواهد کرد. ژاپن همچنین در نظر دارد نقش بزرگتری در حفظ امنیت بین المللی ایفا کند.

معاون فرمانده ارتش چین اظهارات مقام ژاپنی را «تحریک آمیز و غیرقابل تصور» خواند و گفت چین هرگز در تحریک به اقدامات دردسرساز پیشقدم نمی شود.

برغم آن که در میزگرد امنیتی آسیا نزدیک به یکصد نشست دوجانبه و سه جانبه برگزار می شود، مقامات چین و ژاپن در هیچیک از نشست ها در کنار یکدیگر شرکت نکردند.

تنش ها در دریای جنوبی چین زمانی بالا گرفت که چین یک سکوی نفتی در آب های مورد مناقشه در آن منطقه نصب کرد و اختلافات بر سر مالکیت مرزهای آبی و هوایی در آن مناطق، بین پکن و چند کشور همسایه اش تشدید شد.

چین مدعی تمامی آب های سرشار از نفت و گاز دریای جنوبی چین است و ادعای مالکیت تایوان، برونئی، ویتنام، فیلیپین و مالزی را رد می کند.

ژاپن هم بر سر جزایر واقع در دریای شرقی چین با پکن اختلاف دارد. تنش ها در دریای شرقی چین در ماه های اخیر بالاگرفته و دو کشور یکدیگر را به اعزام جت های جنگنده و هواپیماهای شناسایی به فضای تحت مالکیت خود متهم می کنند.
XS
SM
MD
LG