لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۱

بلینکن در واکنش به تحریم اعضای کمیسیون آزادی‌های مذهبی توسط چین: آمریکا به دفاع از حقوق بشر در سراسر جهان متعهد است


آنتونی بلینکن - آرشیو
آنتونی بلینکن - آرشیو

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، تحریم‌های چین علیه چهار عضو کمیسیون آزادی‌های مذهبی بین‌المللی آمریکا را «توهین دیگری به حقوق جهانی» خواند.

آقای بلینکن روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای در این رابطه تاکید کرد: «این اقدامات ما را باز نمی‌دارد و در همبستگی با اعضا و کارکنان این کمیسیون می‌ایستیم.»

وزیر خارجه آمریکا در این بیانیه گفته است که ایالات متحده متعهد به دفاع از حقوق بشر در سراسر جهان است و به استفاده از همه ابزارهای دیپلماتیک و اقتصادی برای ارتقای مسئولیت‌پذیری در این زمنیه ادامه می‌دهد.

این بیانیه ضمن متهم کردن پکن به «تلاش‌های مداوم» برای ارعاب و ساکت کردن «کسانی که از حقوق بشر سخن می‌گویند» تاکید دارد که این اقدامات چین «تنها به افزایش بررسی‌های موشکافانه» بین‌المللی درباره «نسل‌کشی و جنایات علیه بشریت در سین کیانگ» کمک می‌کند.

وزیر خارجه ایالات متحده در این بیانیه همچنین آورده است که آمریکا بار دیگر از چین می‌خواهد تا اقدامات سرکوب‌گرانه فرامرزی خود - از جمله از طریق زندانی کردن و جلوگیری از آزادی رفت و آمد اعضای خانواده فعالان آمریکایی اویغورتبار، و نیز آنهایی که به مردم آمریکا خدمت می‌کنند - را متوقف کند. این بیانیه می‌گوید این اقدامات چین نظم استوار بر قوانین بین المللی را تضعیف می‌کند.

گروه‌های حقوق بشری، پژوهشگران، ساکنان پیشین، ‌و برخی از قانونگذاران و مقامات غربی می‌گویند که مقامات سین کیانگ از سال ۲۰۱۶ حدود یک میلیون اویغور و سایر اقلیت‌های مسلمان را بازداشت و آنها را به کار اجباری وادار کرده‌اند.

دولت بایدن که به دلیل نقض گسترده حقوق بشر توسط حکومت چین تحریم‌های اقتصادی علیه آن کشور را افزایش داده است، سه شنبه با صدور بیانیه‌ای مشورتی، به صاحبان مشاغل هشدار داد که حتی اگر امور تجاری آنها به صورت غیرمستقیم با نهادهای نظارتی سین کیانگ مرتبط باشد، ممکن است نقض قوانین آمریکا تلقی شود.

گروه‌های حقوق بشری می‌گویند که دولت چین به نظارت بی‌سابقه‌ مردم عمدتا مسلمان اویغور در منطقه شمال غربی سین کیانگ روی آورده است و از جمله از طریق «دی‌ان‌ای» و استفاده از فناوری‌های هوش مصنوعی، این افراد را شناسایی می‌کند و بر آنها نظارت دارد.

XS
SM
MD
LG