لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۹

سنای آمریکا ممنوعیت واردات از استان «سین کیانگ» در چین را تصویب کرد


منطقه سین کیانگ - آرشیو
منطقه سین کیانگ - آرشیو

سنای آمریکا روز چهارشنبه یک طرح قانونی برای ممنوعیت واردات تولیدات از منطقه سین کیانگ در چین را تصویب کرد.

به گزارش رویترز، این اقدام در راستای تلاش واشنگتن برای مجازات پکن به دلیل آن چه که به گفته مقامات آمریکایی «نسل‌کشی مداوم اویغورها و سایر گروه‌های مسلمانان» است، انجام می‌شود.

طرح قانونی پیشگیری از کار اجباری اویغورها یک «فرض قابل اعتراض» را ایجاد می‌کند که بر اساس آن کالاهای تولید شده در سین کیانگ با کار اجباری تولید شده است، و بنابر این وارد کردن آن بر اساس قانون تعرفه ۱۹۳۰ ممنوع است، مگر آن که خلاف آن توسط مقامات ایالات متحده به تأیید برسد.

با تصویب این طرح قانونی که با حمایت چشمگیر نمایندگان احزاب دموکرات ‌و جمهوری‌خواه همراه بود، واردگنندگان مسئول کالاهای وارداتی خود هستند، و در صورتی که مشخص شود این محصولات با استفاده از کار اجباری تولید شده است، مقامات آمریکایی از ورود آنها جلوگیری می‌کنند.

این طرح قانونی پیش از ارسال به کاخ سفید برای امضای جو‌ بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، باید توسط مجلس نمایندگان آمریکا نیز تصویب شود. اگرچه زمان فرستادن آن به مجلس نمایندگان هنوز مشخص نیست، اما به نظر می‌رسد که با حمایت نمایندگان احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه به سادگی تصویب شود.

سناتور جمهوری‌خواه مارکو روبیو، همراه با سناتور دموکرات جف مرکلی، این طرح قانونی را به مجلس سنا معرفی کردند.

دولت بایدن که تحریم‌های اقتصادی علیه چین را به دلیل نقض گسترده حقوق بشر توسط حکومت آن کشور افزایش داده است، سه شنبه با صدور بیانیه‌ای مشورتی، به صاحبان مشاغل هشدار داد که حتی اگر امور تجاری آنها به صورت غیرمستقیم با نهادهای نظارتی سین کیانگ مرتبط باشد، ممکن است نقض قوانین آمریکا تلقی شود.

گروه‌های حقوق بشری، پژوهشگران، ساکنان پیشین، ‌و برخی از قانونگذاران و مقامات غربی می‌گویند که مقامات سین کیانگ از سال ۲۰۱۶ حدود یک میلیون اویغور و سایر اقلیت‌های مسلمان را بازداشت و آنها را به کار اجباری وادار کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG