لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۱

آمریکا از تحریم دیپلماتیک بازی‌های المپیک زمستانی پکن خبر داد


آمریکا‌ اعلام کرد که بازی‌های المپیک زمستانی پکن ۲۰۲۲ را تحریم دیپلماتیک کرده است. به این ترتیب هیچ مقام دولتی ایالات متحده در این رقابت‌ها حضور نخواهد داشت.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز دوشنبه اعلام کرد که دولت پرزیدنت بایدن به صورت دیپلماتیک بازی‌های زمستانی المپیک و پارالمپیک را تحریم می‌کند، اما ورزشکاران آمریکایی در این بازی‌ها شرکت خواهند داشت.

وی علت این تصمیم را «ادامه نسل‌کشی و جنایات علیه بشریت در سین کیانگ و سایر موارد نقض حقوق بشر» از سوی چین عنوان کرد.

او در ادامه افزود که دولت جو بایدن از ورزشکاران آمریکایی شرکت‌کننده در این بازی‌ها به طور کامل حمایت می‌کند.

جن ساکی تاکید کرد، جو بایدن به شی جین-پینگ، رئیس جمهوری چین، گفته است که دفاع از حقوق بشر در بافت و وجود آمریکایی‌ها جا دارد.

به گزارش شبکه خبری «سی ان ان»، این اقدام به آمریکا امکان می‌دهد که بدون ممانعت از رقابت ورزشکاران آمریکایی در المپیک، پیامی را در صحنه جهانی به چین ارسال کند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته به خبرنگاران گفته بود که در حالی که قانون‌گذاران دموکرات و جمهوری‌خواه از جمله نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، در اعتراض به نقض حقوق بشر در چین از تحریم‌های دیپلماتیک حمایت می‌کنند، او در حال بررسی این گزینه است.

انتظار نمی‌رفت که ایالات متحده به صورت کامل بازی‌های المپیک زمستانی پکن را تحریم کند و مانع اعزام ورزشکاران خود به این رقابت‌ها شود.

بارش برف در پکن
بارش برف در پکن

ایالات متحده آخرین بار در سال ۱۹۸۰ و در دوران ریاست جمهوری جیمی کارتر بازی‌های المپیک را که در مسکو برگزار می‌شد، به طور کامل تحریم کرده بود.

چین پیشتر و در واکنش به احتمال تحریم دیپلماتیک آمریکا، به واشنگتن هشدار داد که «اقدامات متقابل قاطعی» را علیه دولت بایدن اتخاذ خواهد کرد.

ژائو لی‌جان، سخنگوی وزارت خارجه چین، دوشنبه گفت که ایالات متحده باید از سیاسی کردن ورزش و تبلیغات به اصطلاح «بایکوت دیپلماتیک» دست بردارد تا این موضوع بر گفت‌وگو و همکاری چین و آمریکا در زمینه‌های مهم تأثیری نگذارد.

نشست مجازی ماه گذشته بین جو بایدن و شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین که به عقیده برخی، از حساس‌ترین گفت‌وگوهای دیپلماتیک دوران ریاست جمهوری بایدن محسوب می‌شود، پیشرفت قابل توجهی نداشت.

با این حال این نشست مجازی، پس از دوران پرتنشی که میان دو کشور در سال آخر ریاست جمهوری دونالد ترامپ، و اوایل دوران ریاست جمهوری جو بایدن وجود داشت، شروع خوش‌بینانه‌ای محسوب می‌شود.

به گفته یکی از مقامات ارشد دولت بایدن که در جریان گفت‌وگوهای اخیر حضور داشت، بایدن و شی «مناظره سالمی» در ماه نوامبر داشتند و درباره موضوعاتی چون حقوق بشر، تجاوز چین به تایوان، و مسائل تجاری به تبادل نظر پرداختند.

تقریبا هر موضوع مهمی که جو‌ بایدن بر آن متمرکز شده است، از جمله مشکلات زنجیره تأمین، تغییرات آب و هوایی، ‌کره شمالی، و ایران به نوعی به چین مرتبط می‌شود.

این کشورها که دو اقتصاد بزرگ جهان را دارند. در زمینه تجارت، تهاجم نظامی، زیرساخت‌های جهانی، بهداشت عمومی، ‌و حقوق بشر اختلافات زیادی دارند.

بازی‌های المپیک زمستانی پکن، چهارم فوریه ۲۰۲۲ در چین آغاز می‌شود.

XS
SM
MD
LG