لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۹

کشتی‌های آمریکایی امدادگری در فیلیپین را آغاز می‌کنند


کشتی عظیم جرج واشنگتن روز چهارشنبه به فیلیپین می‌رسد تا به عملیات امداد به بازماندگان توفان هایان بپیوندد و کمک های غذایی و دارویی به بازماندگان برساند.

پنتاگون می گوید ناو جرج واشنگتن و چهار کشتی دیگر که از جمله دارای قابلیت تصفیه آب دریا و تبدیل آن به آب آشامیدنی هستند به زودی کار امدادگری را آغاز می کنند.

به گفته استیو هرمن، خبرنگار صدای آمریکا که به فیلیپین رفته، ارتش آمریکا ۵۰ تن کمک های انساندوستانه را روز سه شنبه به تاکلوبان رسانده است. او می گوید سرعت امدادرسانی با بازگشایی فرودگاه کوچک محلی تاکلوبان افزایش خواهد یافت.

هرمن می گوید:‌ «از امشب فرودگاه غیرنظامی تاکلوبان که در حال حاضر تنها برای هواپیماهای نظامی باز است، به شکل ۲۴ ساعته کار خواهد کرد. »

در روز سه شنبه، مقامات آمار تلفات هایان ۱۷۷۴ نفر اعلام شد، هزاران نفر ناپدید شده اند. مقامات تخمین می زنند که ۱۰ هزار نفر در توفان هایان کشته شده اند.

همزمان رئیس جمهوری فیلیپین در یادداشتی به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت که شمار نهایی کشته شدگان احتمالا کمتر از این رقم و بین ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ نفر خواهد بود.

روزنامه های فیلیپینی می گویند هزاران نفر که از هرج و مرج پس از توفان وحشت زده هستند در فضای باز و در معرض بوی بد ناشی از اجساد به سر می برند و منتظرند تا پروازهایی برای انتقالشان به مانیل فراهم گردد.

مقامات محلی می گویند هزاران نفر در فرودگاه خواستار رفتن به مانیل هستند اما تنها صدها نفر توانسته اند سوار هواپیما شوند و بروند.

کشورهای مختلف جهان از جمله آمریکا بریتانیا، اتحادیه اروپا، امارات متحده عربی، کره جنوبی و بانک های بین المللی وعده میلیون ها دلار کمک به فیلیپین داده اند.
XS
SM
MD
LG