لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۵

کمک های بین المللی رهسپار فیلیپین شده است


At Least 10,000 People Reportedly Died in Central Philippines
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:33 0:00
یکی از مرگبارترین توفان های ثبت شده تا به امروز، شهرهای مرکزی فیلیپین را به ویرانه تبدیل کرده و حدود ده هزار نفر از ساکنان آنجا را به کشتن داده است.

توفان مرگبار هایان، روز جمعه گذشته از جزیره لیته در شرق فیلیپین گذشت. روز یکشنبه و پس از بررسی عمق تخریب، مقامات فیلیپین گفتند که تقریبا اطیمنان دارند شمار کشته شدگان افزایش خواهد یافت.

بنینو آکوینو، رئیس جمهوری فیلیپین در تمام این کشور فاجعه عمومی اعلام کرده است. کمک های امدادی از همه جای جهان راهی فیلیپین شده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه در بیانیه ای مراتب تاسف کشورش را اعلام کرد و وعده کمک های «چشمگیر» انساندوستانه به فیلیپین داد. ارتش آمریکا روز شنبه در عملیات جست و جوی بازماندگان شرکت کرد.

تا صبح دوشنبه، با کاهش سرعت و شدت بادها، توفان به شمال ویتنام رسید. کارشناسان هواشناسی می گویند تا وقتی که توفان به جنوب چین برسد از شدت آن باز هم کاسته خواهد شد.

در شهر تاکلوبان فیلیپین با جمعیت ۲۲۰ هزار نفری که روز یکشنبه هدف توفان قرار گرفت، به گفته شاهدان، ساختمان ها ویران شده واجساد همه جا به چشم می خورند و مردم به دنبال غذا و سوخت به جاهایی که در امان مانده دستبرد می زنند.
بسیاری از مناطق بر اثر ویرانی جاده ها راه ارتباطی ندارند و تنها با هلیکوپتر می توان به آنها دسترسی داشت.

سازمان بین المللی پزشکان بدون مرز روز یکشنبه گفت آماده می شود تا ده ها پرسنل امدادگر و ۲۰۰ تن کالای بهداشتی و دارویی را تا چند روز آینده روانه فیلیپین کند. کشورهای اروپایی نیز کمک های خود را راهی فلیپین کرده اند.

روز یکشنبه در واتیکان، پاپ فرانسیس مومنان مسیحی را به دعا در سکوت برای قربانیان توفان دعوت کرد. او مسیحیان را به یاری سخاوتمندانه به آسیب دیدگان توفان در فیلیپین ترغیب کرد.

Emergency Work 'Overwhelming' in Philippines
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:21 0:00
XS
SM
MD
LG