لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۱

کشتی های امدادرسان آمریکا و بریتانیا به فیلیپین رفتند


ایالات متحده آمریکا و بریتانیا برای تسریع امدادرسانی به بازماندگان توفان سهمگین در فیلیپین، هواپیماها و هلیکوپترهای امدادی خود را روانه آن کشور کرده اند. تخمین زده می شود که توفان هایان حدود ده هزار نفر را تنها در یک شهر فیلیپین به کشتن داده است. مسئولان می گویند شمار کشته ها با پیشرفت کار گروه های امداد افزایش خواهد یافت.

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا گفته است که کشتی عظیم یواس‌اس جرج واشنگتن، که ۵۰۰۰ ملوان و بیش از ۸۰ هواپیما را حمل می کند، از هنگ کنگ به سوی فیلیپین حرکت کرده است. کشتی های دیگر نیروی دریایی آمریکا نیز عازم آن کشور شده اند.

عمق فاجعه و تخریب در فیلیپین فاجعه بار گزارش شده است و امدادگران تلاش می کنند تا به شهرها و روستاهای به شدت تخریب شده در مرکز کشور دسترسی پیدا کنند که راه های ارتباطی شان قطع شده است.

پیوستن کشتی بزرگ آمریکایی و هلیکوپترهایی که حمل می کند کار تقسیم کمک ها و رسیدگی به مجروحان و انتقال آنان به بیمارستان هایی که از توفان در امان مانده اند تسریع می کند.

دیوید کمرون، نخست وزیر بریتانیا نیز از اعزام یک ناو جنگی این کشور به منطقه آسیب دیده خبر داد که تجهیزات تهیه آب آشامیدنی از دریا و یک هواپیمای نظامی را حمل می کند.

پیش بینی افزایش شمار مرگ و میر
مقامات در شهر به شدت آسیب دیده تاکلوبان می گویند شمار مرگ و میر در این شهر به تنهایی می تواند تا ده هزار نفر باشد. جوزف کاری، از سازمان امدادرسانی کاتولیک آمریکا می گوید: « آنچه که نگران کننده است این است که بسیاری از مناطق هستند که هیچ اطلاعی از آنها نداریم و وقتی که چنین سکوتی حاکم است معنایش احتمالا این است که تخریب در آن مناطق حتی بدتر است.»جان گینگ، مدیر عملیات در دفتر سازمان ملل برای هماهنگی امور انساندوستانه گفت: «بسیاری از مناطق با اجساد پوشیده شده اند که باید فورا دفن شوند تا از شیوع یک فاجعه دیگر و بیماری در میان افراد جلوگیری شود.»

او به خبرنگاران گفت با پیشرفت امدادرسانی، «انتظار دیدن اوضاع بدتر را داریم.»

رئیس جمهوری فیلیپین وضعیت فاجعه ملی در کشورش اعلام کرده و صدها سرباز ر ا برای جلوگیری از هرج و مرج به تاکلوبان اعزام کرده است.

کامیون های امدادرسان برای رسیدن به شهرها با موج مردمی مواجه شدند که با اتومبیل، موتورسیکلت، وانت یا پای پیاده به دنبال دریافت کمک بودند و راه ها را مسدود کرده بودند.

صدها نفر با هواپیماهای باری به مانیل، پایتخت فیلیپین رفته اند و بقیه شب را در ساختمان های ویران می گذرانند.

خبرنگار رویترز که از محل بازدید کرده گفته است که بیرون رفتن خطرناک است. او گفت: «مردم عصبانی هستند و کارهای غیرمنطقی می کنند.»

امدادرسانی
تلاش های بین المللی با مشارکت ده ها کشور و سازمان که وعده ده ها میلیون دلار کمک داده اند ادامه دارد اما با تخریب جاده ها، فرودگاه ها و پل ها سرعت کار اندک است.
حدود ۶۰۰هزار نفر آواره شده اند. والری آموس، رئیس آژانس امداد سازمان ملل متحد که به فیلیپین سفر کرده، ۲۴ میلیون دلار پول از صندوق اضطراری سازمان متبوعش را روز دوشنبه برای کمک به توفان زدگان فیلیپین اختصاص داد.

رئیس جمهوری فیلیپین نیز گفت دولت حدود ۴۳۳ میلیون دلار را برای کمک به وضعیت اختصاص داده است.
XS
SM
MD
LG