لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۸

نگرانی از مرگ ده هزار نفر در توفان فیلیپین


پلیس فیلیپین می گوید شمار مرگ و میر در مرکز این کشور در جریان توفان هایان می تواند به ده هزار نفر برسد.

مقامات محلی روز یکشنبه پس از ارزیابی خسارات در استان لیته که گفته میشود بیشترین آسیب را دیده است، ارزیابی فوق را مطرح کردند. پلیس می گوید بیشترین مرگ و میر بر اثر غرق شدگی و آوار شدن ساختمان ها بوده است.

وزیر کشور فیلیپین می گوید عمق فاجعه در تاکلوبان، مرکز استان لیته وحشتناک است. او می گوید در آنجا یک «تراژدی انسانی» رخ داده است.

والری آموس، هماهنگ کننده امور اضطراری سازمان ملل متحد گفت گروه اعزامی این سازمان به تاکلوبان از «تخریب کامل» خبر داده اند. جاده فرودگاه تا شهر بسته شده و هلیکوپتر تنها راه دسترسی است.

شهردار تاکلوبان از پیدا شدن ۴۰۰ جسد خبر داده است. مقامات در استان سامار نیز می گویند دست کم ۳۰۰ نفر در این جزیره جان باخته اند و ۲۰۰۰ نفر دیگر ناپدید شده اند.

شمار مرگ و میر در مرکز فیلیپین هنوز مشخص نیست چرا که راه های ارتباطی مسدود شده و تنه درختان و آوار همه جا را فرا گرفته است.

در تاکلوبان، اجساد روی زمین قرار گرفته و رویشان را با پارچه یا پلاستیک پوشانده شده است. مردم برای یافتن غذا به فروشگاه ها و خانه ها دستبرد می زنند.

سباستین رودز استامپا، سرپرست گروه اعزامی سازمان ملل می گوید تخریب آنقدر زیاد است که نظیرش تنها با سونامی سال ۲۰۰۴ در اقیانوس هند قابل مقایسه است.

ابرتوفان هایان، که در فیلیپین یولاندا نامیده می شود سهمگین توفان ثبت شده به شمار می رود و روز جمعه با سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت فیلیپین را درنوردید. گفته می شود امواجی با ارتفاع 5 متر جزیره را زیرو رو کرد.

توفان اکنون به سوی ویتنام در راه است و کارشناسان هواشناسی می گویند شامگاه یکشنبه یا بامداد دوشنبه به آنجا خواهد رسید.
ویتنام صدها هزار نفر را از مناطق ساحلی تخلیه کرده اند.


بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد مراتب همدردی خود را با خانواده های سوگوار نشاناعلام کرده است.

آمریکا در عملیات امدادی مشارکت دارد. وزارت دفاع آمریکا روز یکشنبه در بیانیه ای گفت ارتش آمریکا برای امداد رسانی در عملیات جست و جو و نجات و ارائه هلیکوپتر آماده است.

ایالات متحده یک گروه امدادی نیز به منطقه اعزام کرده است. آمریکا صد هزار دلار را برای کالاهای امدادی اختصاص داده و برنامه غذای سازمان ملل متحد به سازمان های امدادی، کمک های اضطراری می رساند.

جزیره هاینان در جنوب چین، از جمله مکان هایی است که در خطر وزش توفان و بارش باران سنگین است. دولت چین به مقامات محلی آنجا هشدار آماده باش داده و خواستار بازگشت قایق های ماهیگیری به خشکی شده است.
XS
SM
MD
LG