لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۱

موضوع دیدار هفته آینده نخست وزیر کانادا و ترامپ: از تجارت تا مهاجرت


پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه برای نخستین بار با جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، دیدار خواهد کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، و پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه ۲۵ بهمن برای اولین بار دیداری رسمی در آمریکا خواهند داشت. این در حالی است که نگرانی ها در کانادا به خاطر احتمال ضربه اقتصادی به این کشور در نتیجه سیاست های محافظه‌کارانه کابینه جدید افزایش یافته است.

آقای ترودو و ترامپ رویکرد متفاوتی به مسئله مهاجرت از کشورهای اغلب مسلمان‌نشین دارند، و احتمال آن می رود که آقای ترامپ در دیدار خود با ترودو بر روی افزایش بودجه دفاعی کانادا و حمایت مالی از ناتو پافشاری کند.

با وجود اینکه نخست وزیر جوان و مترقی کانادا وجه مشترک زیادی با پرزیدنت ترامپ هفتاد ساله ندارد، اما از آنجا که آقای ترامپ قصد دارد در نقش آمریکا در قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی موسوم به «نفتا» تجدیدنظر کند، ملاقات روز دوشنبه و نتیجه آن اهمیت زیادی برای آقای ترودو خواهد داشت.

هفتاد و پنج درصد صادرات کانادا وارد آمریکا می شود و به همین خاطر مقامات کانادا ترجیح می دهند قربانی تعرفه های سنگین و دیگر سیاست های سفت‌و‌سخت اقتصادی از سوی آمریکا نشوند. پرزیدنت ترامپ گفته است که «نفتا» برای کارگران آمریکایی بسیار مضر و مخرب بوده است.

با اینکه کابینه پرزیدنت ترامپ از محتوای احتمالی ملاقات روز دوشنبه در کاخ سفید جزئیاتی منتشر نکرده است، اما به گفته چند منبع آگاه، در نشست رودرروی این دو رهبر، موضوعاتی چون تجارت، امنیت داخلی و مرزی، دفاع، و بویژه مشارکت کانادا در ناتو مطرح خواهند شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG