لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۲

وزیر خارجه آمریکا در مورد ادامه مذاکرات احیای برجام: توپ در زمین ایران است


آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده در گفت‌وگو با خبرنگاران پیتسبورگ، ۸ مهر ۱۴۰۰
آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده در گفت‌وگو با خبرنگاران پیتسبورگ، ۸ مهر ۱۴۰۰

وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه هشتم مهر در مورد آخرین وضعیت مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران گفت، تاکنون شش دور مذاکره داشته‌ایم و توپ در زمین تهران است، اما این مدت نامحدود نخواهد بود.

آنتونی بلینکن در گفت‌وگو با خبرنگاران در پیتسبورگ گفت: «ما در جریان مذاکرات احیای برجام در وین با متحدان اروپایی، چین و روسیه نشان دادیم در صورتی که ایران هم همین روند را دنبال کند، ‌به طور کامل آماده بازگشت به تعهدات در قالب برجام هستیم.»

وی افزود: «تا حالا که آن‌ها هیچ نشانه‌ای برای انجام چنین کاری بروز نداده‌اند.»

وزیر خارجه آمریکا گفت: «حدود سه ماه است که از مذاکرات دور هستند. البته انتخابات داشتند و دولت جدیدی تشکیل شد، ولی هنوز به مذاکرات باز نگشته‌اند. توپ حالا در زمین آن‌هاست، ولی برای طولانی مدت نخواهد بود. چرا که مشکلی که حالا با آن روبرو هستیم یا پیش‌رو خواهیم داشت، این است که چون ایران برنامه هسته‌ای خود را در نقض برجام دنبال می‌کند و سانتریفیوژهای پیشرفته‌‌تری به کار می‌اندازد و انباشت اورانیوم غنی‌شده ۲۰ یا حتی ۶۰ درصدی را بالا می‌برد، به جایی خواهیم رسید که بازگشت به برجام به دلیل پیشرفتی که ایران کرده، دیگر مزایای آن توافق را نخواهد داشت.»

آنتونی بلینکن ادامه داد: «پس مسیری که پیش رو داریم همین طور کوتاه‌ و کوتاه‌تر می‌شود. ما با تمامی دیگر کشورهای دخیل در این تلاش از جمله چین، گفت‌وگو کرده‌ایم. به نظرم درکی در میان اروپایی‌ها، روسیه و چین وجود دارد که امکان بازگشت به برجام طبق مفاد آن، نمی‌تواند نامحدود باشد.»

وزیر خارجه ایالات متحده افزود: «امید و انتظار ما این است که تمامی کشورهای شریک ما بتوانند بر ایران چیره شوند تا به سرعت (به مذاکرات) بازگردد تا ببینیم آیا هنوز می‌توانیم به توافق برجام برگردیم.»

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشتر در روز پنجشنبه هشتم مهر گفت که معتقد است مذاکرات هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران در مدت «زمان قابل قبولی» از سر گرفته می‌شود.

شش دور مذاکره برای احیای برجام با وساطت اتحادیه اروپا و حضور سایر اعضای باقی مانده برجام در وین پایتخت اتریش انجام شده و در جریان آن، ایران و آمریکا به طور غیرمستقیم مذاکره کرده‌اند.

آخرن دور مذاکرات خرداد ماه انجام شد و هنوز مشخص نیست چه زمانی دور هفتم برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG