لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۰

درخواست ایران از کره جنوبی برای آزادسازی پول‌های توقیف شده؛ سئول: تلاش خود را کرده‌ایم


حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران. آرشیو
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران. آرشیو

وزیران امور خارجه ایران و کره جنوبی روز پنجشنبه ۸ مهر در مورد پول های توقیف شده ایران در آن کشور و احیای توافق هسته ای برجام گفت وگو کردند.

خبرگزاری یونهاپ به نقل از وزارت خارجه کره جنوبی اعلام کرد، گفت‌وگوی تلفنی حسین امیرعبداللهیان و چونگ ایو-یونگ بخشی از تلاش سئول برای حفظ مناسبات خود با دولت جدید در ایران به ریاست ابراهیم رئیسی است.

بر اساس این گزارش، وزیر خارجه کره جنوبی در پاسخ به تقاضای امیرعبداللهیان برای «دوچندان کردن تلاش‌های» سئول به منظور آزادسازی پول‌های توقیف شده ایران به او گفته است کشورش تمام تلاش خود را در این راه بکار بسته، که نتیجه آن به گفته وزیر خارجه کره جنوبی، شامل استفاده از این پول برای «پرداخت بدهی ایران به سازمان ملل و تضمین تجارت انسان‌دوستانه» است.

بیانیه وزارت امور خارجه کره جنوبی می‌افزاید، چونگ ایو- یونگ همچنین تاکید کرد که «چنین تلاش‌هایی ادامه خواهد یافت.»

کره جنوبی پیشتر اعلام کرده بود حدود هفت میلیارد دلار از اموال ایران را، که به دلیل تحریم‌ها مسدود کرده است، در اختیار دارد.

ایران پیش از این بارها از کره جنوبی، که زمانی از شرکای تجاری نزدیک تهران بود، خواسته بود دارایی‌های توقیف شده‌اش را آزاد کند، اما سئول این درخواست را منوط به اجازه دولت آمریکا کرده بود.

تیر ماه امسال، آمریکا اعلام کرد به ایران اجازه می‌دهد از منابع مالی مسدود شده خود در ژاپن و کره جنوبی برای بازپرداخت بدهی‌های خود استفاده کند، زیرا مذاکرات در وین درباره احیای توافق هسته‌ای که می‌تواند باعث کاهش تحریم‌ها شود، ادامه دارد.

درخواست وزیر امور خارجه ایران از کره جنوبی برای آزاد کردن پول‌های بلوکه شده ایران در حالی است که روز پنجشنبه اعلام شد رهبر جمهوری اسلامی ایران از ابراهیم رئیسی خواسته است واردات لوازم خانگی از کره جنوبی ممنوع اعلام شود.

برخی رسانه‌های داخلی پیش بینی کرده بودند که ممکن است کره جنوبی بدهی‌های خود را به ایران در قالب صادرات لوازم خانگی بازپرداخت کند.

همچنین، وزیر امور خارجه کره جنوبی در گفت‌وگوی تلفنی امروز به همتای ایرانی خود گفته است کشورش از تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای برجام حمایت می‌کند.

شش دور مذاکره برای احیای برجام با وساطت اتحادیه اروپا و حضور سایر اعضای برجام در وین انجام شده و در جریان آن، ایران و آمریکا به طور غیرمستقیم مذاکره کرده‌اند.

این مذاکرات در خرداد ماه به دلیل انتخابات ریاست جمهوری و تغییر دولت در ایران متوقف شد و هنوز مشخص نیست چه زمانی تهران به مذاکرات باز خواهد گشت.

XS
SM
MD
LG