لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۰

بلینکن درباره گزارش آژانس: فرصت بازگشت به برجام و رعایت متقابل آن «نامحدود» نیست


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا. آرشیو

کنفرانس خبری وزیران خارجه ایالات متحده و آلمان، روز چهارشنبه ۱۷ شهریور برگزار شد. تحولات افغانستان و مذاکرات هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران از محورهای مطرح‌شده در این جلسه بود.

وزیر خارجه آمریکا در این کنفرانس گفت، با وجود آن که طالبان وعده تشکیل حکومت فراگیر تشکیل داده بود، اما اکنون اعضای معرفی‌شده برای دولت همگی از طالبان هستند.

آنتونی بلینکن اظهار داشت: «دیروز طالبان یک دولت موقت جدید معرفی کرد. ما در حال ارزیابی آن چه اعلام شد هستیم، اما بر خلاف اظهاراتشان که دولت جدید فراگیر خواهد بود، لیست اعلام‌شده اسامی، منحصرا شامل افرادی است که اعضای طالبان یا همکاران نزدیک آنها هستند و هیچ زنی وجود ندارد. ما همچنین نگران وابستگی‌ها و سوابق برخی از این افراد هستیم. ما می‌دانیم که طالبان این را به عنوان کابینه موقت معرفی کرده است، ما آنها را بر پایه اقداماتشان قضاوت می‌کنیم. مردم افغانستان سزاوار یک دولت فراگیر هستند.»

آقای بلینکن همچنین درباره ادامه مذاکرات وین و بازگشت به توافق برجام، گفت: «من قصد ندارم تاریخی را در مورد آن اعلام کنم، اما ما به نقطه‌ای نزدیک می‌شویم که در آن بازگشت به پایبندی متقابل به برجام، دیگر مزایای توافق پیش‌تر حاصل شده را بازتولید نمی‌کند. زیرا با گذشت زمان ایران در برنامه هسته‌ایش، از جمله چرخاندن سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر و غنی‌سازی مواد بیشتر، افزایش دانش فراتر می‌رود.»

وی گفت: «نقطه‌ای وجود دارد که با گذشت از آن بازگشت کامل و متقابل به مفاد برجام دیگر دربرگیرنده مزایای آن نخواهد بود. ما هنوز در آن مرحله نیستیم، اما در حال نزدیک شدن به آن نقطه هستیم؛ و به همین دلیل است که ما کاملا روشن کرده‌ایم که امکان پیوستن مجدد به برجام و بازگشت متقابل به پیروی نامحدود نیست.»

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، نیز در این جلسه گفت: «گزارش آژانس درباره ایران را دیده‌ایم و به نظر می‌رسد ایران در حال خدشه‌دار کردن تعهدها است. اما هنوز فکر می‌کنیم می‌شود به نتیجه رسید.»

او اضافه کرد: «به وزیر خارجه ایران هم گفتم از نظر ما بازگشت به برجام کاملا میسر است.»

XS
SM
MD
LG