لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۱

پرزیدنت بایدن می‌گوید چین، پاکستان،‌ روسیه و ایران به دنبال توافق با طالبان هستند


جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده، عکس از آرشیو
جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده، عکس از آرشیو

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا نگران حمایت مالی طالبان از سوی چین است یا نه، گفت چین، پاکستان، روسیه و ایران با طالبان مشکل واقعی دارند ولی در همین حال به دنبال نوعی توافق هستند.

رئیس جمهوری ایالات متحده عصر سه‌شنبه ۱۶ شهریور و پس از بازگشت به کاخ سفید با این پرسش روبرو شد که آیا نگران است طالبان از حمایت مالی چین برخوردار شود و در پاسخ گفت: «چین مشکلی واقعی با طالبان دارد و آنها تلاش خواهند کرد با طالبان به نوعی توافق برسند.»

پرزیدنت بایدن افزود: «این درباره پاکستان، روسیه، و ایران نیز صدق می‌کند. آنها همه در تلاش هستند که ببینند حالا باید چه کار کنند. بنابراین، مشاهده آن‌چه روی می‌دهد جالب خواهد بود.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، «وانگ یی»، وزیر خارجه چین در ۲۹ اوت و در تماس تلفنی با آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا گفته بود جامعه جهانی باید با طالبان گفت‌وگو کرده «به شکل مثبتی آن‌ها را هدایت کند.»

چین هنوز به شکل رسمی طالبان را به عنوان حاکمیت جدید افغانستان رسمیت نشناخته ولی وزیر خارجه چین در ماه ژوئیه با ملا برادر که از آن زمان تاکنون به منصب معاون نخست وزیر منصوب شده دیدار کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه برای بازدید از مناطق آسیب‌دیده به ایالت‌های نیوجرسی و نیویورک سفر کرده بود.

XS
SM
MD
LG