لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۶

ابراهیم رئیسی در گفت‌وگو با امانوئل مکرون: نتیجه مذاکرات وین باید لغو تحریم‌ها باشد


آرشیو
آرشیو

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران در یک گفت‌وگوی تلفنی خود با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرد که مذاکره ایران با قدرت‌های جهانی برای احیای برجام باید به لغو تحریم‌ها منجر شود.

این تماس تلفنی روز یکشنبه ۱۴ شهریور انجام شد. بر اساس بیانیه دفتر رئیس جمهوری ایران، ابراهم رئیسی در این تماس گفته است که دولت او صرفا به انجام مذاکره علاقه ندارد. در این تماس رئیسی همچنین تمایل تهران برای توسعه روابط تجاری با فرانسه و همکاری گسترده‌ با اروپا را اعلام کرده و گفته است این همکاری را با فرانسه آغاز می‌کند.

اظهارات ابراهیم رئیسی در شرایطی است که ایران همچنان تحت تحریم‌های گسترده قرار دارد که مانع توسعه روابط تجاری آن با اروپا می‌شود.

قدرت‌های جهانی خواهان بازگشت ایران به تعهداتش در چارچوب برجام هستند و از دولت جدید ایران خواسته‌اند که زودتر به میز مذاکره بازگردد. اما ایران تاکنون به طور مشخص اعلام نکرده است که چه زمانی می‌خواهد به مذاکره باز گردد. آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، تصمیم گیرنده نهایی در پرونده هسته‌ای ایران است.

آمریکا پیشتر گفته است که پنجره مذاکرات با ایران برای نامحدود باز نیست. روز جمعه، رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور به ایران به بلومبرگ گفت که واشنگتن نمی‌تواند «برای همیشه» برای مذاکره منتظر تهران بماند در حالی که ایران برنامه هسته‌ای خود را گسترش می‌دهد.

  • خطیب‌زاده: تفاهم ایران و آژانس فنی و محترمانه است، بقیه دخالت نکنند

همچنین، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، دوشنبه ۱۵ شهریور، اعلام کرد رابطه میان ایران و آژانس انرژی اتمی «بسیار فنی و محترمانه» است و تفاهم «درست و عمیقی» میان طرفین وجود دارد. او ابراز امیدواری کرد که «بقیه دخالتی در این مفاهمه نکنند.»

به گزارش خبرگزاری فارس، خطیبی همچنین با اعلام این که «اجلاس پیش روی شورای حکام یک نشست عادی است»، تأکید کرد که «هیچ طرفی اشتباه محاسباتی نکند و به سمتی نرود که مذاکرات وین تحت تأثیر قرار بگیرد.»

سخنگوی وزارت خارجه در تهدیدی ضمنی، گفت: «استفاده سیاسی از بستر فنی آژانس، پاسخ متفاوتی را از ایران در پی خواهد داشت.»

او درباره از سرگیری مذاکرات وین گفت که «اصل گفت‌وگوها انجام خواهد شد»، اما «این مذاکرات باید تضمینی باشد برای این که منافع رفع تحریمی مندرج در برجام بی‌کم‌وکاست تأمین شود.»

https://www.farsnews.ir/news/14000615000072

XS
SM
MD
LG