لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۲

وزیر دفاع آمریکا: روسیه نمی‌تواند مانع از عضویت اوکراین در ناتو شود


لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا (راست) و آندری تاران، وزیر دفاع اوکراین در مراسم استقبال رسمی از آقای آستین در کی‌یف.
لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا (راست) و آندری تاران، وزیر دفاع اوکراین در مراسم استقبال رسمی از آقای آستین در کی‌یف.

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، در جریان سفر به کی‌یف گفت روسیه مانعی برای صلح در شرق اوکراین است و حق ندارد در برابر خواسته اوکراین برای پیوستن به ناتو بایستد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر دفاع آمریکا روز سه‌شنبه ۲۷ مهر ماه در کی‌یف، پایتخت اوکراین، در پاسخ به پرسشی در مورد اعتراض روسیه به عضویت اوکراین در ناتو گفت: «هیچ‌ کشور سومی از حق وتو در رابطه با تصمیم‌ها در مورد عضویت [یک کشور دیگر] در ناتو برخوردار نیست.»

لوید آستین افزود: «همان‌طور که پیشتر گفتم، اوکراین این حق را دارد که در مورد سیاست خارجی آینده خود تصمیم‌گیری کند و ما انتظار داریم آن‌ها بتوانند چنین کاری را بدون هرگونه دخالت خارجی انجام دهند.»

وزیر دفاع ایالات متحده تاکید کرد: «ما بار دیگر از روسیه می‌خواهیم به اشغال کریمه، تداوم بخشیدن به جنگ در شرق اوکراین، و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده‌اش در دریای سیاه و در امتداد مرز های اوکراین پایان دهد، و حملات سایبری مداوم و دیگر اقدامات بدخواهانه‌اش علیه ایالات متحده و متحدان و شرکایش را متوقف کند.»

وزیر دفاع ایالات متحده همچنین گفت روسیه آغازگر منازعه در شرق اوکراین و مانعی برای رسیدن به راه‌ حلی صلح‌آمیز است.

لویدآستین پیش از سفر به اوکراین و در گرجستان هم در مورد فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده روسیه هشدار داده بود.

روابط ناتو و روسیه از زمان الحاق شبه جزیره کریمه اوکراین به روسیه در سال ۲۰۱۴ بیشتر متشنج شده است. از آن زمان، هر دو طرف از تمرینات نظامی طرف دیگر در نزدیکی مرزهای دو کشور انتقاد می‌کنند.

اوایل ماه جاری ناتو اعلام کرد هشت نفر از کسانی که در هیئت روسیه در دفتر ناتو در بروکسل کار می‌کردند، ماموران اطلاعاتی بودند و دسترسی آنها به دفتر ناتو را لغو کرد. ناتو همچنین کارکنان دفتر خود در مسکو را از ۲۰ نفر به ۱۰ نفر کاهش داد.

روسیه روز دوشنبه دستور داد دفتر ناتو در مسکو تعطیل شود و اعلام کرد که فعالیت هیئت مستقر خود در ائتلاف ناتو را متوقف می‌کند.

XS
SM
MD
LG