لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۲

پرزیدنت بایدن بار دیگر بر تعهد آمریکا نسبت به «حفظ تمامیت ارضی» اوکراین تاکید کرد


نخستین دیدار حضوری روسای جمهوری ایالات متحده و اوکراین، چهارشنبه ۱۰ شهریور،‌ کاخ سفید
نخستین دیدار حضوری روسای جمهوری ایالات متحده و اوکراین، چهارشنبه ۱۰ شهریور،‌ کاخ سفید

رئیس جمهوری ایالات متحده در دیدار با همتای اوکراینی خود، ضمن تاکید بر تعهد آمریکا نسبت به حفظ یکپارچگی سرزمینی اوکراین، گفت که کمک‌های آمریکا به آن کشور ادامه خواهد داشت.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز چهارشنبه ۱۰ شهریور در کاخ سفید با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، دیدار کرد.

آقای بایدن در این دیدار، که نخستین ملاقات حضوری رهبران دو کشور بود، گفت، آمریکا «نسبت به حفظ تمامیت ارضی» اوکراین در برابر تهدیدات روسیه کاملا متعهد است و از «آرمان‌های کی‌یف برای ورود به اروپای آزاد» حمایت می‌کند.

پرزیدنت بایدن از «احیای کمیسیون شراکت راهبردی بین دو کشور» و تلاش برای ایجاد «سازوکار جدید دفاع راهبردی» خبر داد و گفت که آمریکا در این راستا مبلغ شصت میلیون دلار کمک تسلیحاتی جدید به اوکراین ارائه خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در این دیدار که در دفتر کارش در کاخ سفید انجام شد، گفت که با همتای اوکراینی خود درباره موضوعات تغییرات اقلیمی، تامین انرژی کمک آمریکا به اوکراین برای دستیابی به گوناگونی انرژی خود، و ادامه حمایت آمریکا از اجرای روند اصلاحات دموکراتیک در اوکراین صحبت خواهد کرد.

در این دیدار آقای زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، ابتدا با قدردانی از پرزیدنت بایدن در ارسال دو میلیون دز واکسن ضد کووید-۱۹ به اوکراین، آمریکا را «شریک راهبردی و حامی تمامیت و استقلال ارضی» کشورش خواند.

رئیس جمهوری اوکراین طی سخنانی به زبان اوکراینی با استفاده از مترجم، گفت: «ما اکنون باید بر مسائل امنیتی، که مهمترین آنها امنیت در منطقه دونباس اوکراین و شبه جزیره کریمه – منطقه اشغال شده توسط فدراسیون روسیه – است، و همچنین امنیت در دریاهای سیاه و آزوف، متمرکز شویم.»

او بار دیگر مخالفت خود را با خط جدید انتقال گاز روسیه به اروپا با دور زدن اوکراین، موسوم به «نورد استریم دو»، بیان کرد. با راه اندازی این خط لوله دیگر نیازی به ترانزیت گاز روسیه از خاک اوکراین برای رسیدن به اروپا نخواهد بود و به این ترتیب روسیه به طور بالقوه می‌تواند اقدامات بیشتری را علیه کی‌یف انجام دهد.

آقای زلنسکی همچنین گفت که مایل است دیدگاه پرزیدنت بایدن را در مورد شانس اوکراین برای پیوستن به پیمان نظامی ناتو و این که این مهم در چه بازه زمانی محقق می‌شود، از نزدیک جویا شود.

کشورهای ناتو بر این باورند که پیش از پیوستن اوکراین به این پیمان نظامی، کی‌یف باید گام‌های عملی بیشتری را در زمینه اصلاحات ساختار سیاسی آن کشور بردارد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG